Besinlerin kanser haritası 100 bin lira kazandırdı

 

“DNA-Barkodlama Teknolojisi” yöntemi ile farklı kanser türlerinin hangi besinlere bağımlı olduğunun haritasını çıkaran Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy 100 bin liralık ödülün sahibi oldu

07.05.2016
Yazı Boyutu:  
Türkiye’den ve dünyadan önde gelen bilim insanları İstanbul’da Sabri Ülker Vakfı'nın ev sahipliğinde biraraya geldi.  “Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu”nun onur konuğu 2012 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Brian Kobilka oldu. 

Bu arada Sabri Ülker Vakfı’nın “beslenme, gıda ve toplum sağlığına ilişkin araştırma, eğitim programları dahil diğer girişimleri desteklemek, genç bilim insanlarını teşvik etmek” amacıyla  3. kez düzenlediği Sabri Ülker Uluslararası Bilim Ödülü de sahibini buldu.

Ödülün sahibi Türk bilim dünyasının parlayan yıldızlarından Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy oldu. Uluslararası kariyerine New York’taki Rockefeller Üniveristesi’nde kanser ve metabolizma ilişkisine yönelik çalışmalarıyla devam eden Birsoy, ödülünü 2012 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Brian Kobilka’nın elinden aldı.

Kıvanç Birsoy ve ekibi geliştirdikleri “DNA-Barkodlama Teknolojisi” yöntemi ile farklı kanser türlerinin hangi besinlere bağımlı olduğunun haritasını çıkarıyor. Bu çalışma, kanser ile savaşta yeni, sürdürülebilir ve ekonomik tedavi yöntemlerinin keşfine de ışık tutuyor.

 Sempozyumda, tüm dünyadan metabolizma ve beslenme ile ilgili en son gelişmeler, henüz yayınlanmamış çalışmalar ve obezite-diyabet-kalp hastalıklarına karşı uygulamaya geçiş aşamasındaki yeni projeler de bilim dünyasına sunuldu.


Üye OlÜye Girişi