'Beslenme bozukluğu kısırlığa yol açabilir'

 

Acıbadem Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, obezite ve yeme bozukluklarının yaygınlaşmasıyla üremeyi tehdit eden önemli bir sorun haline geldiğine işaret etti.

18.01.2017
Yazı Boyutu:  
Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Prof. Dr. Bülent Tıraş, beslenme bozukluğunun, doğurganlık üzerinde olumsuz etki yaratabilecek sağlık sorunlarına  yol açabildiğine dikkati çekti. 

Prof.Dr. Tıraş,  yetersiz beslenme kadar obezitenin de gözardı edilmemesi gerektiğini belirterek "Şişmanlık, sağlıksız beslenmenin bir sonucuysa, bu gıdalar vücuda gereken uygun besin maddelerini vermeyebilir. Çok fazla yemenin üreme döngüsüne olumsuz etkileri olabilir ve zayıf besin değeri olan besinlerin tüketilmesi doğurganlığa zarar verebilir" dedi.

BESLENME BOZUKLUĞU

Prof.Dr. Tıraş, beslenme bozukluğunun gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi gelişmiş ülkelerde de obezite ve yeme bozukluklarının yaygınlaşmasıyla üremeyi tehdit eden önemli bir sorun haline geldiğine  işaret etti. 

Acıbadem Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, "Üreme ekseni beslenme durumuna, yakından bağlıdır. En azından ideal kiloya ulaştıktan sonra iyileşme gerçekleşebilir, çünkü enerji dengesinin vücut yağ kütlesi daha önemlidir" diyerek anorexia nervosa ve bulimia nervosanın üreme çağındaki kadınların yüzde 5’ini etkilediğini, gebe kalanlarda düşük yapma ihtimali artırdığını söyledi. 

OBEZİTEDE DÜŞÜK RİSKİ

Aşırı zayıflık kadar şişmanlığında sağlıklı doğum üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Prof.Dr. Bülent Tıraş,  "obezite yağ hücresi metabolizması, steroidler ve leptin ve adiponektin gibi proteinlerin salgılanması ve insülinin pankreas sekresyonu, yumurtalık ve seks hormonu bağlayan globulin (SHBG) tarafından androjen sentezi gibi önemli homeostatik faktörlerin seviyesinde indüklenen değişiklikler yoluyla çoğalmayı etkileyebilir ). Obeziteye bağlı anovulasyon infertiliteye ve düşük yapma riskine neden olabilir" dedi.YARDIM İSTEMEYEN OBEZ KADINDA HAMİLELİK RİSKLİ

Birçok obez kadının yardım almamayı düşünmekle birlikte, obez kadınlarda hamileliğe bağlı hipertansiyon, gestasyonel diyabet, iri bebekler, sezaryen ve perinatal mortalite ve morbidite oranlarının arttığını vurgulayan Prof.Dr. Bülent Tıraş,  yeterli kalori alamama durumunda çıkacak olumsuz etkileri ise şöyle özetledi:

"Bireylerin kötü beslenme ile yüzleşmesinin bir yolu, yeterince besleyici yiyecek yememesidir. Orta derecede kötü beslenme, C vitamini, folik asit ve çinko eksikliğine neden olabilir. Doğurganlık sağlığı söz konusu olduğunda bunların hepsi gerekli besin maddeleridir. Ciddi bir eksiklik, dokunun bozulmasına, kadınların ovulasyonu durdurmasına ve erkeklerin sperm üretmeyi bırakmasına neden olabilir.
Bir kişi yeterince beslense bile, vücudun aşırı egzersiz yapmaya zorlanması besinlerde eksikliğe neden olabilir. Birisi çok fazla egzersiz yaptığında, vücudu günlük fonksiyonlar için bu besleyicileri kullanmak yerine onarmak ve yenilemek için tükettikleri besin maddelerini kullanmalıdır. Eğer bu kişi bedeni aşırı egzersize maruz bırakırsa, dinlenme dönemlerinde tüketilen besinler yağ olarak depolanır ve uygun şekilde kullanılmaz. Bu, vücudun ileri aşırı egzersiz seviyeleri için fazladan beslenmeye hazırlanma yoludur. Böbrek üreme sistemini desteklemek için besinler kullanılmadığından, yetersiz beslenmeye ve doğurganlığa zarar verebilir. Bu sistemden mahrum bırakmak yumurtlamayla ilgili sorunlara, hormon düzeylerinde bir değişikliğe neden olur, düzensiz sikluslara neden olabilir, düşük kalitede sperm oluşturabilir ve daha düşük sperm üretimine neden olabilir. Eğer bir kadın aşırı kilo aldığı noktaya aşırı egzersiz yaparsa, değişim dönene kadar döngüsü birlikte durabilir."
(bulenttiras.com)

Üye OlÜye Girişi