Beyaz eşya satışları ÖTV teşviğine karşın son 10 yılın gerisinde

 

Beyaz eşya sektöründe iç piyasaya satışlar, ÖTV teşviğine rağmen 2018 yılında yüzde 17 oranında daraldı.

19.01.2019
Yazı Boyutu:  
Beyaz eşya sektöründe iç piyasaya satışlar, ÖTV teşviğine rağmen 2018 yılında yüzde 17 oranında daraldı. Geçen yıl Aralık ayındaki daralma oranı yüzde 15 olarak gerçekleşerek 368 bin adetlik satış yapıldı ve 2008 yılından bu yana görülen en düşük Aralık ayı satış adedi kaydedildi.

İhracatın desteğiyle sektör yılı yüzde 1'lik daralmayla kapadı. Geçtiğimiz yıl iç piyasada 6,2 milyon adet satış yapılırken, ihracat 19,2 milyon oldu.

Fırtınanın koptuğu Ağustos'tan sonra Eylül ayında sektör yüzde 38 oranında daralmıştı. Beyaz eşyada yüzde 6,7 oranındaki ÖTV'nin Kasım başında sıfırlanmasının ardından daralma bir miktar hızını kesse de sektör tedirgin.

Beyaz eşya sektörü her ne kadar ihracat ağırlıklı bir sektör olsa da satışlarının yüzde 30'unu iç piyasaya yapıyor.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Ergün Güler, ÖTV'nin sektörde tamamen kaldırılması gerektiği görüşünde.. Güler, aksi halde yani 1 Nisan'da ÖTV'nin yeniden devreye girmesiyle iç pazardaki daralmanın yüzde 20'ye ulaşabileceğini belirtti. ÖTV teşviğinin sürmesi durumundaysa 2019'da sektördeki daralma oranı yüzde 8-10 civarında olacak. (BloombergHT)


Üye OlÜye Girişi