Beyaz  Show'da ‘Çocuklar ölmesin’ diyen öğretmene soruşturma

 

Savaş gerçeği canlı yayına çıktı, Kanal D panikledi, MEB Ayşe Çelik’in peşine düştü. Savcılık soruşturma açtı

10.01.2016
Yazı Boyutu:  
Beyazıt Öztürk’ün programına bağlanarak “Sessiz kalmayın. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” diyen öğretmen Ayşe Çelik hakkında Anadolu Ajansı’nın haberine göre ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Devletin Ajası AA, Çelik’in ‘paralel yapı mensubu’ olduğunu ima derken, Milli Eğitim Bakanlığı da öğretmen Ayşe Çelik hakkında idari soruşturma başlattı. Progmın sunucusu Beyazıt Öztürk , olayı provokasyon olarak niktelerken genç öğretmenin meslekten atılması da gündeme geldi.

Bir televizyon programına bağlanarak “Sessiz kalmayın. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” diyen öğretmen Ayşe Çelik’e yönelik saldırılar sürüyor. İlk olarak öğretmen olmadığı iddia edilen Çelik hakkında şimdi de ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. AA kaynaklı haberde Çelik’in ‘paralel yapı mensubu’ olduğu da ima edildi. ‘Canlı yayında terör örgütü propagandasına soruşturma’ başlıklı haberde şöyle denildi:

Soruşturma kapsamında, A.Ç’nin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı herhangi bir okulda görev yapmadığı, 2010 yılında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yakınlığıyla bilinen Güldeste Eğitim Kurumlarında, 2013’te ise Silvan Halk Eğitimi Merkezinde ücretli resim öğretmeni olarak çalıştığı belirlendi.

Beyazıt Öztürk ise, programın ardından Twitter’daki savaş karşıtı paylaşımlarını hiçe sayarak geri adım attı. Kanal D haber bültenine katılan Öztürk, “Keyifle telefona gittim ancak, ‘Çocuklar ölüyor burada’ diye bir tepkiyle karşılaşınca beynim durdu. ‘Ne yapacağım’ diye kendi iç sesimi dinlemekten konuşulanı dinleyemedim. Bir niyetin olduğunu anlayamadım. Öğretmenim deyince de inandım ama öyle olmadığı ortaya çıktı. Terör örgütünü alkışlatmak gibi bir durum yok. İstemeden kırdıklarım olduysa özür dilerim” ifadelerini kullandı ve şöyle dedi:

Türk halkı ne düşünüyorsa ben de onu düşünüyorum. Silahların bırakılmasını ve bu işlerin çözülmesini diliyoruz. Allah oradaki bütün güvenlik güçlerine kolaylık versin. Tekrar söylüyorum, devletimizin ve milletimizin yanındayız.

MİLLİ EĞİTİM DE MESLEKTEN ATMAYA HAZIRLANIYOR

Ayşe Çelik'in  canlı yayınlanan Beyaz Show’a telefonla bağlanarak Kürt illerindeki savaşın gerçeklerini anlatması, medya ablukasını kırması Milli Eğitim Bakanlığı’nı  da (MEB) rahatsız etti ve Bakanlık öğretmenin peşine düştü. AKP’nin savaş politikalarının yanında olduğunu ilan eden Kanal D ise öğretmenin açıklamalarını ‘provokasyon’ şeklinde niteledi, Çelik’e dava açacağını duyurdu

Beyaz Show adlı televizyon programına 8 Ocak’ta telefonla bağlanan ve Diyarbakır’da yaşadığını belirten Ayşe Çelik isimli öğretmen, programa konuk olarak katılan sanatçılara ve Türkiye’ye seslenerek Kürt illerindeki savaşı anlattı.

Çelik, Türkiye’ye seslenerek medyanın gerçekleri göstermediğini, doğuda doğmamış çocukların öldürüldüğünü söyleyerek ses çıkarmaya çağırdı. Telefon bağlantısının ardından Beyaz Show’a sosyal medyada linç kampanyası başlatıldı.

Savaş gerçeklerine ilişkin medya ablukasını kıran öğretmenin açıklamaları MEB’i rahatsız etti ve Bakanlık Diyarbakır’da yaşayan ve adı  Ayşe Çelik olan öğretmenlerin peşine düştü.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, MEB’den bugün (9 Ocak) yapılan açıklamada, Diyarbakır’da Ayşe Çelik isimli üç öğretmen bulunduğu ve bu öğretmenlerle birebir görüşme yapıldığı belirtilerek, “Üç öğretmen durumdan rahatsızlık duyuyor. Böyle bir programa bağlanmadıklarını söylediler” ifadesi kullanıldı.

Bakanlık yetkilileri, televizyon programında açıklama yapan kişinin Milli Eğitim Bakanlığı ile hiçbir bağlantısının bulunmadığının tespit edildiğini ifade etti.

Kanal D’den savaş gerçeklerini yayınlamak yerine ‘devletimizin yanındayız’ açıklaması

Beyaz Show’a sosyal medyada başlatılan linç kampanyasının ardından Kanal D Kürt illerinde yaşanan gerçekleri görmezden gelerek “devletin yanındayız” açıklaması yaptı.

Açıklamada, Beyazıt Öztürk’ün, programında asla siyasete yer vermeyen toplumun her kesimini kucaklayan bir tarzı olduğu belirtildi. Açıklamanın tam metni şu şekilde:

08.01.2016 tarihli Beyaz Show Programı’nda gerçekleştirilen bir telefon bağlantısına dair yaşananları kamuoyuyla paylaşma lüzumu hissettik.

Beyazıt Öztürk, 20 yıldır Kanal D ekranında herkesin çok yakından bildiği, eğlence içerikli show programı yapmaktadır. Dün gece yayından sonra, yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgiler aşağıdaki gibidir;

Kendisini Ayşe Çelik, Öğretmen olarak tanıtan kişi, konuklara ‘ünlü olmadan önce yaptığınız ve şimdi özlediğiniz neler var’, ‘hayranlarınızla başınıza gelen en tuhaf şey nedir’, ‘kendinizi eleştirirseniz neyinizi eleştirirsiniz’ sorularını sormak istediğini aktarmıştır. Ardından cep telefonundan yayına bağlanmıştır. Yayında bambaşka konuları dile getirmiş ve sonrasında da sosyal medyada gündem oluşturmuştur.

Beyazıt Öztürk, istisnasız bu ülkede herkesin sevdiği, programında asla siyasete yer vermeyen, toplumun her kesimini kucaklayan tarzına rağmen böylesi bir provakasyonun içine çekilmeye çalışılmıştır. 23 yıllık yayın tarihinde ülkemizin değerlerine ve menfaatlerine bakışı çok belirgin olup, terörün her türlüsüne karşı Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü ilke edinmiş Kanal D olarak hem böylesi bir provakasyonun hedefi olmanın hem de akla hayale gelmeyecek senaryolarla yıpratılma gayretinin üzülerek farkındayız. Doğan TV ve Kanal D ilk günden bugüne devletin yanında yer almıştır.

Altını çizerek bir kez daha belirtmek isteriz ki hiçbir suistimal ve iftira çizgimizi ve duruşumuzu değiştirmeyecektir. İyi niyetle bakan gözlerin hemen farkedebileceği bu provakasyona karşı Kanal D Yönetimi söz konusu kişiye dair tüm hukuki süreçleri işletecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz

BEYAZIT ÖZTÜRK'ÜN AÇIKLAMASI

Beyaz Show programına telefonla bağlanan ve Diyarbakır’da süren çatışmaları "Sessiz kalmayın. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” sözleriyle eleştiren Ayşe Çelik'le ilgili konuşan Beyazıt Öztürk, "Keyifle telefona gittim ancak, ‘Çocuklar ölüyor burada’ diye bir tepkiyle karşılaşınca beynim durdu. 'Ne yapacağım' diye kendi iç sesimi dinlemekten konuşulanı dinleyemedim. Bir niyetin olduğunu anlayamadım. Öğretmenim deyince de inandım ama öyle olmadığı ortaya çıktı. Terör örgütünü alkışlatmak gibi bir durum yok. İstemeden kırdıklarım olduysa özür dilerim" dedi.
 
Kanal D Ana haber Bülteni'nde katılan Beyazıt Öztürk, Beyaz Show'a telefonla bağlanan Ayşe Çelik'le ilgili açıklamalarda bulundu. Kendisinin bir polis çocuğu olduğunu belirten Beyazıt Öztürk, "Benim geçmişime bakıldığında, tutarlılık gözüküyor. Şehitler olduğunda programı yarıda kestik, terör örgütünün orada verdiği zararlardan haberimiz var. Güvenlik güçlerinin ne kadar zor şartlarda mücadele ettiğini hepimiz biliyoruz" diye konuştu.
 
Yaşananları "şansızlık" olarak nitelendiren Öztürk, "İstemeden kırdığımız birileri varsa özür dileriz. Bazı açıklamalar da yapılıyor, lütfen beni kimse politikaya malzeme etmesin. Ben insanların yüzü gülsün diye uğraştım. Malzeme olmak istemiyorum bu konuyla ilgili" ifadelerini kullandı.
 
Beyazıt Öztürk'ün konuyla ilgili yaptığı açıklamalar şöyle:
 
"Konukların soracağı sorular bellidir bizde. O keyifle telefona gittim ancak, ‘Çocuklar ölüyor burada’ diye bir tepkiyle karşılaşınca beynim durdu. Seyirciler bana bakıyor, konuklar var, 'ne yapacağım' diye kendi iç sesimi dinlemekten konuşulanı dinleyemedim. Aklımda şu kaldı, “Burada bir şeyler oluyor, siz eğleniyorsunuz.” Ben hep aynı şeyleri söyledim, “Daha dikkatli olacağız” dedim. Bir niyetin olduğunu anlayamadım. Öğretmenim deyince de inandım ama öyle olmadığı ortaya çıktı. Ben bir polis çocuğuyum, benim babam her gün evden çıkarken biz dönecek mi diye yolcu ettiğimiz için.
 
Benim geçmişime bakıldığında, tutarlılık gözüküyor. Şehitler olduğunda programı yarıda kestik, terör örgütünün orada verdiği zararlardan haberimiz var. Güvenlik güçlerinin ne kadar zor şartlarda mücadele ettiğini hepimiz biliyoruz. Bunlara gerçeken çok üzüldüm, şanssızlık oldu. İstemeden kırdığımız birileri varsa özür dileriz. Bazı açıklamalar da yapılıyor, lütfen beni kimse politikaya malzeme etmesin. Ben insanların yüzü gülsün diye uğraştım. Malzeme olmak istemiyorum bu konuyla ilgili. İşime çok seviyorum, işime de devam edeceğim Kanal D’de. 
 
Ben de olsam tepki verirdim böyle bir durumda. Benim tarafımdan dinlenmediği için.. Canlı yayın zor bir şey. Başıma gelmeyecek bir şey değil; işte geldi. Konukların seyircilerin önünde olması, arkadaşların, herkes izliyor. Kendi iç sesimden duyamadım, ne olduğunu da almadım. Terör örgütünü alkışlatıyor dediler. Aklımızdan geçmeyecek bir şey bu. Bunu yapmam. Ondan dolayı söyleyeceklerim bu kadar, gerçekten de istemeden yaptığım bir şeyler olmuşsa ki olmuş özür diliyorum.
 
Herkesten farklı, fazla söyleyeceğim bir şey yok. Türk halkı ne düşünüyorsa ben de onu düşünüyorum. Silahların bırakılmasını ve bu işlerin çözülmesini diliyoruz. Allah oradaki bütün güvenlik güçlerine kolaylık versin. Tekrar söylüyorum, devletimizin ve milletimizin yanındayız."

(SENDİKA.ORG)Üye OlÜye Girişi