Beynimize takılacak bir çip sayesinde bilgisayara bağlanabileceğiz

 

Düşünerek, aklımızdan geçirerek bilgisayarımızı, cep telefonumuzu kontrol edebiliriz. Yabancı dil, müzik aleti çalma, şarkı söyleme, şiir okuma gibi becerilerimizi anında geliştirebiliriz.

09.08.2019
Yazı Boyutu:  
Elon Musk, insan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurmak istediklerini açıkladı.

Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk, NeuraLink adlı yeni bir şirket kurdu ve insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Musk, ABD’de insanlar üzerinde deneylere başlayabilmek için düzenleyici kuruluşlara başvuruda bulunduklarını söyledi. Maymunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda,  bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edilmesini başardıklarını belirtti.

NeuraLink, birçok kronik hastalıkta, özellikle de felçli hastalar için teknolojik çözümler geliştirmeyi hedeflemektedir.

Musk,  nihai amaçlarının “insanüstü bilinç” olduğunu vurguladı.YAPAY ZEKA İLE DOĞAL ZEKANIN BÜTÜNLEŞMESİ

Musk’ın şirketi NeuroLink’in geliştirdiği cihaz, üzerinde 3 binden fazla elektrot barındırıyor.  Saç telinden daha ince olan sicimlere bağlı olan elektrotlar, bin nöronun aktivitesini izleyebilme yeteneğine sahip. Geliştirilen cihaz beynin belli bir bölgesini takibe alabiliyor.

“Yapay öğrenme” kullanılarak nöron aktivite kaydı da analiz edilebilir  ve beynin hangi bölgesine nasıl bir uyarı gönderilebileceğini de saptar.

NeuraLink, beyin fonksiyonlarının nasıl bilgisayar verisine dönüştürüldüğünü ya da beyin hücrelerinin hangi yöntemlerle uyarıldığını ise henüz açıklamadı.

Şirketin lansmanı sırasında konuşan Elon Musk, “Bu cihazı takanlar bir anda insanların beynini ele geçirecek değil” dedi.

Musk ayrıca cihazı kullanacak olanların zaman içerisinde yapay zeka ile simbiyotik bir beyne sahip olacağını savundu.

Musk daha önce yaptığı açıklamalarda yapay zekanın tehlikelerine dikkat çekmiş ve insanlığın sonunu getirecek şeyin bu teknoloji olabileceğini söylemişti. İnsan beyninin yapay zeka ile birlikte çalışması sonucu üstün bir zekanın oluşturulabileceğini söyleyen Musk, bir noktada insanların yapay zeka ile bütünleşebileceğini ifade etti.

Üye OlÜye Girişi