Beyoğlu eski Belediye Başkanı, Bakan yardımcısı oldu

 

Beyoğlu Belediye Başkanı iken İstanbul'a gelen turistler için "ençok parayı bırakan Araplar" diyerek Arapça tabelalara göz yuman Ahmet Misbah Demircan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığına getirildi.

24.10.2019
Yazı Boyutu:  
Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığına eski Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan atandı. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığına atanan

Ahmet Misbah Demircan, AKP'nin kuruluşunda yer almıştı. İki dönem Beyoğlu Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Ahmet Misbah Demircan, son seçimlerde partisi tarafından aday gösterilmemişti.

TAKSİM'DEKİ SALDIRILARIN BAŞ AKTÖRÜYDÜ

Sol'un haberine göre, Taksim'e ve Beyoğlu'na yıllardır süren saldırıların mimarı olan Demircan, bölgenin tarihi dokusuna ve mekanlarına verdiği zararla hatırlanıyor.

İstiklal Caddesi'ne yapılan AVM, Emek Sineması'nın yıkımı, Taksim'de tarihi mekanların restorasyon adı altında tanınmaz hale getirilmesinin ve kentsel dönüşüm adı altında binlerce yurttaşın mağdur edimesinin baş aktörlerinden olan, AKM'nin yıkımında da rol oynayan Demircan'ın AKP tarafından şimdi de Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı'na atanması dikkat çekti.

'PARAYI BIRAKAN ARAPLAR' DİYEN KÜLTÜR BAKANI YARDIMCISI

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı'na atanan Demircan, belediye başkanlığı sırasında Beyoğlu'ndaki Arapça tabelalara gelen eleştirilere ilişkin "Araplar iyi ki var. Bu, Avrupalılar gelmesin anlamında değil tabii. İstanbul'a gelen turistte Araplar ilk sırada. Alışverişte ilk sırada Araplar var. Parayı bırakan da Araplar" demişti.

Üye OlÜye Girişi