Beyoğlu Konukevi Morçatı'ya teslim

 

19.10.2005
Yazı Boyutu:  

Mor Çatı Gönüllüleri, Beyoğlu Kaymakamlığı'nın açtığı Kadın Konuk Evi'ne personel alımı dahil şiddet mağduru kadınlara psikolojik, sosyal ve hukuksal konularda iki yıl süreyle danışmanlık hizmeti verecek.
Bu konuda Mor Çatı Vakfı Beyoğlu Kaymakamlığı arasındaki protokol geçtiğimiz günlerde imzalandı.
Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından personel giderlerinin karşılanacağı Kadın Konuk Evi'nin, önümüzdeki günlerde mağdur kadınları kabule başlayacağı bildirildi.
Beyoğlu Kaymakamlığı'nın açtığı Kadın Konuk Evi'nin, yeni Belediyeler Yasası çerçevesinde olumlu ve örnek bir gelişme olduğuna dikkat çeken Mor Çatılı kadınlar, aile içi şiddetin göz ardı edilemeyeceğini, devletin kadınların yaşama hakkını güvence altına almak için gerekli adımları atmak zorunda olduğunu belirterek, 'Sığınakların açılması bu adımlardan sadece biridir' dediler.
Yeni Belediyeler Yasası'nın nüfusu 50 bini aşan tüm yerleşim alanlarında sığınak açılmasını öngördüğü halde belediyelerin henüz konuya duyarlı yaklaşmamalarını da eleştiren Mor Çatı Gönüllüleri, 'İstanbul'da adresi saklı tutulan üç tane Sığınak var. Yaklaşık 50 kadın ve çocuk kapasiteli. Bunlardan iki tanesi belediyelere ait, bir tanesi de SHÇEK'e. Bu sayının, yeni Belediyeler Yasası'nın öngördüğü düzenlemeyle artması gerekiyor. Ancak belediyeler sığınak açmaktan kaçınıyorlar' dediler.

<

Üye OlÜye Girişi