Bilgehan, Avrupa’da yeniden başkan

 

Gülsün Bilgehan Avrupa Konseyi Eşitlik Başkanlığına yeniden seçildi

27.01.2015
Yazı Boyutu:  
 
CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Avrupa Konseyi’nin en önemli ihtisas komisyonlarından biri olan Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu’nun başkanlığına seçildi. Bilgehan, Avrupa’da ikinci kez komisyon başkanlığına seçilen ilk Türk siyasetçi oldu.
 
 
Avrupa Konseyi’nin merkezi Strazburg’da Komisyon’un bugün yaptığı toplantıda, sosyalist grubun adayı olan Gülsün Bilgehan oybirliğiyle seçildi. Bilgehan, başkanlığa seçilmesiyle Avrupa Konseyi’nin üst yönetimine de girmiş oldu.
 
TEŞEKKÜR KONUŞMASI 
 
Gülsün Bilgehan, kendisini başkanlık görevine ikinci kez seçen Avrupalı parlamenterlere teşekkür etti. Önceki başkanlık görevine göre komisyonun görev alanın genişlediğine dikkat çeken Bilgehan, bunun önemli bir sorumluluk olduğunu belirtti.
 
İLK İŞİ NEFRET SUÇLARI 
 
Gülsün Bilgehan’ı, başkanlık döneminde yoğun bir gündem bekliyor. Bilgehan’ın ilk işlerinden biri, Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu bünyesinde kurulan “Nefrete Karşı Milletvekilleri İttifakı” olacak. Özellikle Charlie Hebdo saldırısı sonrası Avrupa'nın gündemine oturan hoşgörüsüzlük ve ırkçılıkla mücadele, yeni kurulan bu ittifakın ana gündem maddelerinden biri. Komisyonun Perşembe günü Bilgehan başkanlığındaki ilk toplantısında, ittifakın ilk resmi tanıtımı gerçekleştirilecek. Toplantısının açış konuşmasını AKPM Başkanı  Anne Brasseur yapacak. 
 
İKİNCİ KEZ AYNI GÖREVE GELİYOR 
 
Gülsün Bilgehan, 2006-2008 yılları arasında da aynı komisyonda başkanlık görevinde bulunmuştu. O dönemde komisyonun adı “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği” iken daha sonra Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonuna dönüşmüştü. 2007 genel seçimlerinin ardından  Bilgehan’ın görevi, milletvekili seçilmemiş olmasına rağmen altı ay daha uzatılmıştı. 
 
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN MİMARLARINDAN 
 
Gülsün Bilgehan, ilk başkanlığında, o dönemde altyapı çalışmaları süren İstanbul Sözleşmesi’nin yazım sürecine katılmıştı. Geçen 1 Ağustos’ta Sözleşme’nin yürürlüğe girdiğini Türkiye kamuoyuna duyuran da Bilgehan olmuştu. Gülsün Bilgehan’ın  başkanlığındaki komisyon, yeni dönemde İstanbul Sözleşmesi’nin üye ülkelerdeki uygulamalarını da izleyecek. 
 
KOMİSYONUN GÖREV ALANI
 
Avrupa Konseyi’nin 8 ihtisas komisyonundan biri olan Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu’nun geniş bir görev alanı bulunuyor. LGBT bireylerin hakları, ırkçılık, çocuk ve engelli hakları, kadına karşı şiddet, dini hoşgörüsüzlük, nefret suçları ve yabancı düşmanlığıyla mücadele, komisyonun çalışma alanı içinde. 
 
ŞİDDETLE İLGİLİ KAMPANYA BAŞLATMIŞTI 
 
Gülsün Bilgehan, 2007 yılındaki ilk başkanlığı döneminde, Eşitlik Komisyonu, “Aile İçi Şiddetle Mücadele” kampanyası başlatmıştı. Bilgehan’ın öncülüğünde, aile içi şiddete karşı ulusal eylem planlarının hazırlanması için başlatılan uluslararası kampanya o dönemde ses getirmişti. 
 
GÜLSÜN BİLGEHAN KİMDİR?
 
25 Şubat 1957'de Ankara'da doğdu.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu ve gazeteci Metin Toker’in kızıdır.
 
Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. 2002 yılında CHP Ankara Milletvekili seçildi. Bu dönemde, Türkiye’nin kurucu üyelerinden olduğu Avrupa Konseyi’nde görev aldı. Avrupa Konseyi’nin parlamentosunda Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanlığı görevinde bulundu.
 
Anneannesi Mevhibe Hanım’ın gözüyle, Kurtuluş Savaşı’nı Cumhuriyetin kuruluşunu ve ilk yıllarını anlattığı iki ciltlik “Mevhibe” kitabı ile İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri "Yılın Kadın Yazarı" ve "Abdi İpekçi Ödülü"nü aldı.
 
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi "Üstün Hizmet Madalyası", Fransa Devleti tarafından verilen "Onur Nişanı" sahibidir.
 
2011 yılında yeniden CHP Ankara Milletvekili oldu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyeliğini ve Sosyalist Kadın Çalışma Grubu Başkanlığını sürdürmektedir.
 
Fransızca ve İngilizce bilen Bilgehan, evli ve 3 çocuk annesidir. (KAZETE)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi