Bilim kadınına 55 yıl sonra  Nobel Fizik Ödülü

 

Kanadalı Profesör Donna Strickland, Nobel Fizik Ödülünü geliştirdiği lazer tekniği sayesinde aldı. Strickland, Nobel tarihinde, fizik ödülünü kazanan üçüncü bilim kadını oldu.

02.10.2018
Yazı Boyutu:  2018 Nobel Fizik Ödülü, Kanadalı bilim kadını Donna Strickland ile Amerikalı bilim adamı Arthur Ashkin ve Fransız bilim adamı Gerard Mourou'ya verildi. Donna Strickland, 55 yıl sonra bu ödülü alan ilk bilim kadını oldu.

Kanadalı  bilim kadını  Donna Strickland  optik cımbız adı verilen ve biyolojik sistemleri araştırmak için kullanılan bir lazer tekniği geliştirdiği için ödüle değer görüldü.

"Tüm kadın fizikçileri kutluyorum"

Profesör Strickland, bir gazetecinin fizik ödülünü kazanmak için tarihteki üçüncü kadın olmanın nasıl bir duygu olduğunu sorması üzerine profesör Strickland,  “Gerçekten mi? Hepsi bu kadar mı? Daha fazla olabileceğini düşündüm," karşılığını verdi. Şaşkınlığını gizleyemeyen Donna Strickland; "Açıkçası kadın fizikçilerini kutlamamız gerekiyor çünkü biz oradayız. Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Bu kadınlardan biri olmaktan onur duyuyorum" dedi.

Donna Strickland, bu alanda ödül alan tarihteki üçüncü bilim kadını oldu.

Daha önce bu ödül, 1903 yılında Marie Curie'ye, 1963 yılında ise Maria Goeppoert-Mayer'e verilmişti.

Amerikalı bilim adamı Arthur Ashkin ve Fransız bilim adamı Gerard Mourou da aynı alandaki çalışmaları ile ödülü Strickland ile paylaştı.

Mourou ve Strickland, lazerle göz cerrahisi alanında da kullanılabilecek, yüksek yoğunluklu ve çok kısa lazer atışları elde etmeyi başardılar.

3 bilim insanı, Nobel Fizik Ödülü ile ile birlikte 9 milyon İsveç Kronu'nun da (yaklaşık 6 milyon Türk lirası) sahibi oldular.'Acaba gerçek mi diye de kendime sordum'

Kanada'nın Waterloo Üniversitesi'nde görev yapan Doktor Strickland, ödül ile ilgili olarak, "Bunun çılgınca olduğunu kabul etmelisiniz ki benim de ilk tepkim bu oldu. Ve acaba gerçek mi diye de kendime sordum" dedi.

Nobel Fizik Ödülü'nü en son kazanan bilim kadını, atom çekirdekleri buluşları ile Almanya doğumlu Amerikalı bilim kadını Maria Goeppert-Mayer olmuştu.

1963 yılında kayda geçen bu başarıdan 60 yıl önce ünlü fizikçi Marie Curie radyoaktivite ile ilgili buluşları ile bu ödülü kazanmıştı.

Marie Curie de ödülü eşi Pierre Curie ve Antoine Henri Becquerel ile paylaşmıştı.

2018 Nobel Tıp Ödülü, kanser alanındaki çalışmalarıyla bilinen James Allison ve Tasuku Honjo'ya verildi. (BBC Türkçe)

Üye OlÜye Girişi