Bin hektarlık Yeşil Vadi projesi için uluslararası yarışma açılıyor

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yerel seçim öncesi yapmayı vaat ettiği Yeşil Vadi projesi için harekete geçti.

13.06.2019
Yazı Boyutu:  
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Meles-Yeşildere arasındaki 1 milyon metrekarelik alanda gerçekleştirilecek "Yeşil Vadi" için uluslararası bir yarışma düzenleyecek. Bununla ilgili belediye çalışma başlattı.Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yeşildere Vadisi projesi için düğmeye bastı. Meles-Yeşildere bölgesinin çehresini değiştirecek proje hayata geçtiğinde İzmir'e farklı bir güzellik katacak.

İZMİR’İMİZE BÜYÜK BİR REKREASYON ALANI KAZANDIRACAĞIZ

Vadinin büyüklüğünün altını çizen Başkan Tunç  Soyer, “Yeşildere Vadisi yaklaşık 1 milyon metrekarelik bir alandır. Rekreasyon alanı yapımı için bir uluslararası bir yarışma yapılacak. Arkadaşlarımız bunları için çalışmalarını sürdürüyorlar. Önümüzdeki günlerde şartnamesini oluşturup yarışmaya çıkacağız. Böylelikle İzmir’imize oldukça büyük bir rekreasyon alanı kazandırmış olacağız” dedi.

YEŞİLDERE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ 2012'DE GÜNDEME GELMİŞTİ

İzmir’de geçmiş yıllarda deri fabrikaları ve kötü kokularıyla bilinen Yeşildere bölgesinin çehresini değiştirecek çağdaş bir projeyle kurtulmasını öngören proje ilk kez 2012 yılında Hakan Tartan'ın belediye başkanlığı döneminde  gündeme gelmişti.

Konak Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Mustafa Güner’in hazırladığı, çağdaş kentleşmenin önünü açan ‘Yeşildere Kentsel Dönüşüm Ve Gelişim Projesi’ Konak Belediye Meclisi’nce onaylanıp komisyonlara gönderilmişti.

 Dönemin CHP'li Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Yeşildere Kentsel Dönüşüm Projesinin Meles Çayı ve çevresini Eskişehir’e benzer bir görünüme dönüştürmesini öngördüğünü  söylemişti.Üye OlÜye Girişi