Binlerce kadın Feminist Gece Yürüyüşü'nde buluştu

 

16. Feminst Gece Yürüyüşü saat 19.00'da İstiklal Caddesi'nde binlerce kadının katılımıyla başladı.

8.03.2018
Yazı Boyutu:  
 İstiklal Caddesi'de Fransız Kültür Merkezi saat 19.00'da başlayan Feminist Gece Yürüyüşüne, onlarca kadın örgütü, kadın platformu, kadın aktivist  işçi ve emek sendikalarının kadın komiteleri, lgbti örgütleri ve  CHP, HDP, ÖDP, TKP ve diğer sol grup ve örgütlerinden oluşan binlerce kadın katıldı.Hazırlıkları bir ay öncesinden başlayan Feminist Gece Yürüyüşü ile ilgili polis sıkı güvenlik önlemleri aldı, ancak herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Beyoğlu'na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.İstiklal Caddesi'nde buluşan binlerce kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde coşkuyla "Birlikte Güçlüyüz" diye haykırdı. Fransız Kültür Merkezi önünde başlayan yürüyüş renkli anlara sahne oldu. 


(Denizcan Akar- Cumhuriyet)

OHAL'e inat büyük coşku

Polisin kalabalık önlem aldığı yürüyüşte binlerce kadın "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Dolapta zıkkımın kökü sokakta isyan var" sloganlarını attı.

"Yasaklamalarla eşitlik talebimizi ortadan kaldıramazlar"

OHAL olmasına karşın kadınların sokakta var olduğu söyleyen Kaos GL'den avukat Yasemin Öz, "Kadınların direnişleri bitmiyor. Yasaklamalar ile eşitlik talebimizi ortadan kaldıramazlar. Yasaklama da olsa biz mücadelemiz haklı ve yasal olduğu için devam edeceğiz" dediCHP'li kadınlardan yürüyüştekilere karanfil

CHP'nin İstiklal Caddesi'ndeki Beyoğlu İlçe Başkanlığı'ndan yürüyüşte kadınların üzerinden karanfil atıldı. 

Yürüyüşe HDP'li vekil Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da katıldı. 
 
Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, j,yan, azadi,”, “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını attı.3 dilde açıklama

Tünelde sona eren yürüyüşte Türkçe, Arapça, ve Kürtçe dillerinde okunan basın açıklamasında, "Kadınların mücadelesinin bildiğimiz tarihi yüzyılı aştı. Baskı varsa direniş baki, adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler, hayatlarına sahip çıktılar. 

Artık yeter demek çok yersiz. En baştan beri yeter. Bizler başka  bir dünyayı hayal etmekle başladık, kurmanın dayanışma ile mümkün olacağını biliyoruz" denildi.  Kadınlar açıklamanın ardından halay çekerek dağıldı.  

"Yasaklamalarla eşitlik talebimizi ortadan kaldıramazlar"

Artık yeter demek çok yersiz. En baştan beri yeter. Bizler başka  bir dünyayı hayal etmekle başladık, kurmanın dayanışma ile mümkün olacağını biliyoruz" denildi.  Kadınlar açıklamanın ardından halay çekerek dağıldı.   Kadın örgütleri ve sosyal aktivistler Feminst Gece Yürüşünü twitterda #8MarttaTaksime hastagh'ı ile paylaşıyorlar.


(Fotoğraflar: KAZETE-BBC-Cumhuriyet-AFP-Birgün)


Üye OlÜye Girişi