Binlerce kadın yine oy kullanamayacak

 

Devlet, seçme hakkının önünde ki engelleri ‘uygulamada’ kaldırmadı

08.05.2015
Yazı Boyutu:  

 

Yerel seçimlerde ki gibi Genel seçimlerde de sığınaklarda, kadın konukevlerinde kalan kadınlar oy kullanayacak

 

Aile bakanlığı'na bağlı kurumlarda kalan engelli ve yaşlıların seçim güvenliğinin sağlanmasından  endişe ediliyor

CHP Milletvekili Melda onur, 2014 yerel seçimlerinde koruma altındaki kadınların oy kullanamamış olmasını Meclis'e taşımıştı. Aynı sorunu bu kez Kadın Koalisyonu Yüksek seçim Kurulu'na götürürürken, Aile Bakanlığı'na bağlı kurumlarda kalan yaşlı ve bakıma muhtaç seçmenlerin oy kullanma haklarının güvence altına alınıp alınmadığını sordu.

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi'nde de binlerce kadınının seçme hakkını kullanamayacağını ifade eden Kadın Koolisyonu yazılı bir açıklama yaparak  " Oysa TBMM’de bir soru önergesine verilen yanıtta 2013 yılında yaklaşık 1600 kadının sığınaklarda kaldığı belirtilmiştir. Bu sayının 2015 yılında daha fazla olduğunu tahmin etmek zor değil. Devlet sığınakta kalan kadınları yurttaş olmaktan çıkarmak değil, güvenliklerini garanti altına alarak oy kullanma haklarını sağlamak zorundadır" ifadelerine yer verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki bakım kurumlarında bulunan seçmenlerin oy kullanma hakkının güvence altına alınmasıyla ilgili kuşkuları bulunduğunu dile getiren Kadın Koalisyonu, YSK Başkanlığı'na "Ortopedik engelli, görme engelli, kronik hastalığı olan evde tedavi gören kadın erkek yada kadın hastalar, yakınları, refakatçıları, okumaz yazmaz kadınların  oy kullanma hakkının tam olarak güvence altına alınmasını sağlamak için sandık yerlerine erişim, oy kullanma yerlerinin belirlenmesi ve düzenlenmesi, bağımsız ve gizli oy hakkının güvencesi bakımından ne tür önlemler alınmıştır?" diye sordu

Koalisyonun açıklamasında , alt guruplara ait seçime dönüm önlemlerin mevzuatta yer almasına karşın uygulanabilirliğinin olmadığı na da dikkat çekildi.

 

 


Üye OlÜye Girişi