Binlerce öğretmen görevden alındı, 1577 dekanın istifasını istedi

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), devlet ve vakıf üniversitelerinde 1577 dekanın istifasını istedi.

19.07.2016
Yazı Boyutu:  
15 Temmuz darbe girişiminin ardından çeşitli kamu kurumlarındaki görevden alma furyası sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin 200 personelin görevden alındığını duyurdu

Resim eklemeden önce haber başlığını girin.

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) ülke genelindeki devlet ve vakıf üniversitelerinde görev yapan 1577 dekanın istifa etmesini istedi. Dekanların 1176'sı devlet, 401'i ise vakıf üniversitelerinde görev yapıyor.


İSTİFA HABERLERİ GELDİ

YÖK’ün 1577 dekan için aldığı kararından ardından ilk istifalar Akdeniz ve Çukurova üniversitelerinden geldi. Akdeniz Üniversitesi'nde görevli 19 dekan ile Çukurova Üniversitesi’nde görevli 17 dekan istifa dilekçesi verdi.

SDÜ’DE 19, MAKÜ’DE 9 DEKAN İSTİFA ETTİ

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) bulunan 19 fakültenin, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde de 9 fakültenin dekanları istifa etti.

Bu arada Anadolu Ajansı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personelinden 399 kişinin açığa alındığını belirtti. TRT'de de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 370 kişiyle ilgili soruşturma başlattığı duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı: "Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik olarak kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir. Bugün itibarıyla, Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 15 bin 200 kamu personeli açığa alınmış, bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır" açıklamasını yaptı.

Reuters haber ajansı da Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bir yetkiliye atfen, özel okullarda çalışan 21 bin öğretmenin lisanslarının askıya alındığını duyurdu.

Diyanet ve MİT'te görevden almalar

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 492, Milli İstihbarat Teşkilatı'nda da pasif görevlerdeki 100 personel görevden alındı.

Diyanet'ten yapılan açıklamada, "Merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında her kademede görev yapan personelden darbe girişiminde bulunan FETÖ/PDY ile ilişkili 492 görevlinin, din hizmetlerinin toplumsal hassasiyeti dikkate alınarak haklarında inceleme ve soruşturma yapılmak üzere görevlerinden uzaklaştırıldığı" belirtildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nda'da pasif görevde bulunan yaklaşık 100 personel görevden alındı.

Öte yandan, Radyo Televizyon Üst Kurulu da (RTÜK) olağanüstü bir toplantı yaparak Gülen Cemaati ve darbe girişimiyle ilişkili olduğYükseköğretim Kurulu (YÖK), bütün devlet ve vakıf üniversitelerinin dekanlarının istifasını istediğini açıkladı. Buna göre, 1577 dekanın istifası istendi, bunların 1176’sı devlet, 401’i ise vakıf üniversitelerinde görev yapıyor. Dekanların yarın yapılacak YÖK Genel Kurulu'na kadar görevlerinin başında kalacağı öğrenildi.
(BBCTürkçe)

Üye OlÜye Girişi