Bir haftadır kayıp Gülistan Doku'yu yurt dışına kaçan Rus arkadaşı mı öldürdü?

 

Tunceli'de bir hafta önce kayıp olan halen haber alınamayan Gülistan Doku'nun durumu, Meral Beştaş Danış tarafından meclis gündemine taşındı.

12.01.2020
Yazı Boyutu:  
HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, bir kayıp olan Gülistan Doku hakkında Meclis'e soru önergesi verdi. Danış Bektaş, "Gülistan Doku’nun kaybolduğu bölgedeki MOBESE kayıtlarına neden ulaşılamıyor?" diye sordu. Bu arada Doku’nun son konuştuğu kişi olan erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un yurtdışına kaçtığı ve olay günü Doku’nun Zainal Abarakov tarafından darp edildiği öne sürüldü.  Doku'nun katilinin Abarakov olabileceği olasılığı üzerinde durulurken, bu kişinin internetteki tüm bilgi, görüntü ve belgelerin ise silindiği belirlendi.Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Dersim’de 6 gündür aranan Gülistan Doku’ya ilişkin verdiği soru önergesinde Doku’nun yurt dışında bulunan Zainal Abarakov isimli şahısla olan arkadaşlığına dikkati çekerek, 'polisin neden şüpheli olan herkesin ifadesini almadığını' sordu.

Kentte görev yapan bir polisin üvey oğlu olarak bilinen ve harp akademisi mezunu olan Rus asıllı Zaynal adlı şahıs üzerindeki şüphelere dikkati çeken Beştaş, Doku’nun son konuştuğu kişi olan erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un yurtdışına kaçtığını belirterek şunları söyledi:

Gülistan Doku’nun Munzur Üniversitesi’nde öğrencilerin fuhuşa zorlandığına dair hadiselerde karşı duruş sergilediği, derse geç kalan öğrencilere para cezası kesilmesi şeklindeki uygulamalara karşı çıktığı bilinmektedir. Gülistan’ın durumuna dair bir diğer kritik bilgi de Tunceli’de görev yapan bir polisin oğlu olarak bilinen ve harp akademisi mezunu olan Rus asıllı Zainal adında bir kişi ile olan arkadaşlığıdır. Gülistan’ın erkek arkadaşı tarafından darp edilerek bir minibüse konulduğuna dair iddialar söz konusudur. Gülistan’ın kayıp ilanını veren kişinin de Zaynal adlı kişi olması ve hâlihazırda yurtdışına çıkmış olması da meselenin dikkat çekici taraflarındandır.”

Gülistan’ın kaybolduğu bölgedeki MOBESE kayıtlarına ulaşılamamasına dair ‘hayatın olağan akışına aykırı bir durum’ değerlendirmesini yapan milletvekili, “Polisin olaya dair ‘intihar vakası’ olduğu yönünde açıklamalar yapıyor oluşu, Zaynal adlı kişinin korunduğuna ve Gülistan’ın kaybolması meselesinin üzerinin kapatılmak istendiğine delalet etmektedir” dedi.

"Olayın şüphelisi yurt dışında, Gülistan nerede?"

Beştaş’ın Meclis’ verdiği önergede şu sorular yer aldı:
  • Gülistan 6 gündür kayıp ve kolluk ısrarla bulmuyor; olayın şüphelisi yurtdışına kaçıyor! Tüm bunlar olurken polis duymadım görmedim bilmiyorum diyor. Gülistan bulunana kadar soracağız; Gülistan nerede?
  • Zainal Abarakov’un polis olan babasının olayda dahili var mıdır?
  • Gülistan Doku’nun kaybolduğu bölgedeki MOBESE kayıtlarına neden ulaşılamıyor?
  • Mobese kayıtlarına ulaşılamaması ile Zainal Abarakov adlı şahsın korunduğu yönündeki iddialar arasında bağlantı var mıdır?
  • Polis neden şüpheli herkesin ifadesini almıyor?
Rus asıllı ve harp akademisi mezunu Abarakov kim?

PİRHA Ajansı ise Dersim’de günlerdir haber alınamayan Gülistan Doku'nun esrarengiz biçimde ortadan kapbolmasına ilişkin yşeni detaylara ulaştı. Doku’nun son konuştuğu kişi olan erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un yurtdışına kaçtığı ve olay günü Doku’nun Abarakov tarafından darp edildiği idialarına yer veren ajansın internet sitesinde yer alan haber şöyle:

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan geçtiğimiz Pazar gününden bu yana haber alınamıyor.

Doku’nun son olarak Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Dinar Köprüsü yakınlarında görüldüğü ihbarı alınmış, bu noktada arama çalışmaları başlatılmıştı.

Arama çalışmalarında bir ize rastlanmaması ve kamerada tespit edilmemesine rağmen arama çalışmaları birçok ekip tarafından sualtı, kıyı, köpek taraması şeklinde aynı bölgede devam ediyor.

Gülistan Doku’nun ise en son 1 yıldan fazladır ilişkisi olan Rus erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un Tunceli'de (Dersim) görevli bir polisi memurunun üvey oğlu olduğu belirtildi.

Erkek arkadaşı darp etti

Gülistan Doku’nun yakın çevresi, Gülistan’ın Zainal Abarakov tarafından darp edildiğini dile getirdi. Abarakov’un Rusya’da evli olduğu da gelen bilgiler arasında.

Öte yandan arkadaşlarından aldığımız bilgide, Zainal’ın Gülistan Doku’ya Kürtçe konuştuğu için tepki verdiği, kavgalarında Abarakov’un polis memuru olan üvey babasının konuya müdahil olduğu biliniyor.

Yetkililer ve birçok kişi, olayı ilk günden bu yana intihar olarak değerlendirdi. Ancak son gelişmelerde Emniyet’ten gelen bilgiler arasında Doku’nun kaybolduğu günün akşamında saat 16.26’da da Zainal Abarakov ile görüştüğü ancak dün akşam saatlerinde tespit edilip bugün kamuoyuyla paylaşıldı. 

Aynı zamanda Abarakov’un ifadesinin evinde alındığı belirtiliyor.

Babası görevden alındı

Doku’nun Ekim ayında intihara kalkıştığı ve olayın bir gün öncesinde Zainal tarafından darp edildiği iddia edildi. Buna göre,  Zainal tartışmada Doku’yu darp ediyor. Emniyete intikal edilen olayda Doku, şikayetçi olmadığı için gözaltı işlemi yapılmıyor.

‘Dersim’in bütününde yüzlerce kamera varken görüntülerde Doku’nun gittiği yerin tespit edilmemesi ve hala bir ize ulaşılmamasının nedeni ne olabilir soruları akıllara geliyor.

Doku’nun yakın çevresi de bu konuda tedirgin olurken, Zainal Abarakov’un polis memuru babasının görevden alındığı ve Abarakov’un yurtdışına kaçma iddiası gündeme geldi.

İddialarda olay günü Doku’nun Dinar Köprüsü mevkiine gelmek üzere yola çıktığı dakikalarda bölgede zırhlı ve sivil araçların olduğu belirtildi.

Üniversite hocasından tazminat

Erkek arkadaşı ile sorunlar yaşandığı bilinen Doku’nun Munzur Üniversitesi’nde de birçok sorunla karşılaştığı biliniyor.

Geçtiğimiz aylarda Çocuk Gelişimi Bölümü’nde bir öğretim görevlisinin derse katılmayan öğrencilerden para karşılığı yoklamaya geçirmediği gündemdeydi.

İddialara göre, öğretim görevlisinin bu yaklaşımına karşı çıkan Gülistan Doku ve beraberindeki arkadaşları, öğretim görevlisi tarafından 500 bin lira tazminat davası tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

Öğrenciler konuyla ilgili rektörlüğe dilekçe verdi. Rektörlük öğretim görevlisi hakkında soruşturma başlattı.

Araçtan nerede indiği belirlenememişti

Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi  Gülistan Doku'nun 5 Ocak Pazar günü,  kaldığı  Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Yurdu’na gece geri dönmemesi ve telefonunun kapalı olması üzerine endişelenen arkadaşları, İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu. Emniyet’te öğrencilerin ifadeleri alındıktan sonra Diyarbakır’da oturan Doku ailesine haber verildi.  Kente gelen Doku ailesi, önce Emniyet’e gitti.

Emniyet yetkilileri, Gülistan Doku’nun nereye gittiğini belirlemek için öncelikle kent merkezindeki mobese kameralarını incelemeye aldı. Yapılan incelemelerde Doku’nun gündüz saat 11.29’da, Atatürk Mahallesi’ndeki Valilik binasının hemen karşısındaki minibüs durağından üniversite aracına bindiği belirlendi.

Ancak yol güzergahında bulunan diğer mobese kameralarında yapılan incelemelere rağmen araçtan nerede indiği saptanamadı.
İfadeye çağrılan sürücü, pazar günü olması dolayısıyla aracın üniversiteye giriş yapmadığını, dönüşte minibüsün boş döndüğünü ve Doku’nun nerede indiğini hatırlamadığını söyledi. Doku’nun kameraların görmediği tek durak olan 4’ncü Komando Komutanlığı’na yakın mesafedeki Sarı Saltuk Köprüsü’nde indiği tahmin ediliyor.

Twitter’da da kadın örgütleri ve pek çok kişi tarafından #GülistanDokuNerede etiketiyle paylaşımlar  sürüyor. (Kazete Haber merkezi/ MA)


Üye OlÜye Girişi