Bir yılda 163 bin yeni kişiye kanser tanısı

 

Kanser tanısıyla ilgili rakamlan korkunç boyutlara vardı. Sağlık Bakanlığı 2008-2014 yılları arasında 1 milyon 166 bin 571 kişiye yeni kanser teşhisi konulduğunu bildirdi.

09.04.2018
Yazı Boyutu:  
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye’de bir  yılda yeni kanser teşhisi konulan kişi sayısının 163 bin 417 olduğunu açıkladı. Bakan Demircan, ayrıca yaşa  standardize kanser hızının erkeklerde binde 246.8, kadınlarda ise binde 173.6 olduğunu bildirdi.

Bu arada Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 2008-2014 yılları arasında toplam 1 milyon 166 bin 571 kişiye yeni kanser teşhisi konulduğu ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı, kanser tedavilerindeki başarı oranlarının 5 yıllık sağ kalım oranları ile ifade edildiğini de belirterek, bu oranın verilen tedaviler ile birlikte kanserin tipi, biyolojik davranışı ve teşhis evresine göre değiştiğini kaydetti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde çığ gibi büyüyen kanser teşhis oranını soru önergesiyle TBMM gündemine  taşıdı. Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, “2017 yılı  Ağustos ayı itibari ile kanser teşhisi konulan kişi sayısı kaçtır? 2010-2017 yılları arasında kanser verilerinde  belirgin bir artış veya azalma meydana gelmiş midir?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, “Hem ülkemizde  hem de kanser kayıtçılığının yapıldığı diğer ülkelerde hastaların tam süreci, tanıların toplanması, doğrulanması ve  kalite değerlendirmelerinin yapılarak eşleşmelerin ayıklanması belirli bir süre almaktadır ve buna benzer çeşitli  teknik nedenler istatistiklerin geriden gelmesine neden olmaktadır. Örneğin ABD'de bu süre tanı konulan yıldan 22- 24 ay sonrasıdır.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından yayınlanan raporda, veri kalitesinin öncelikli olduğu  vurgulanmıştır. Ülkemizde de anlatılan gerekçelerle kanser istatistikleri geriden gelmekte olup 2017 yılı verileri  henüz gerekli aşamaları tamamlamamıştır” dedi. 

Bu nedenle en son 2014 yılının istatistiki bilgilerini veren Bakan Demircan, 2014 yılının istatistiklerine göre  yaşa standardize kanser hızının erkeklerde yüz binde 246,8, kadınlarda ise yüz binde 173,6 olduğunu bildirdi. Bakan  Demircan aynı yıl, Türkiye'de bir yılda toplam 163 bin 417 kişiye yeni kanser teşhisi konulduğunu açıkladı.

Hileli gıdalar, tatlandırıcılar...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, her 100 kişiden 5’ine yeni kanser teşhisi konulduğunu belirterek, “Kanser  ülkemizde hızla yayılan ve tedavi süreci, hem hasta hem de hasta yakınları açısından oldukça dramatik bir  hastalıktır. Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kanser hastalığının giderek yaygınlaşması ve  her geçen yıl biraz daha artış göstermesinin çeşitli nedenleri vardır. Yaşam koşullarının ağırlaşması, hava  kirliliğinin artması ve beslenme alışkanlıkları kanser hastalığına neden olan olgular arasında yer almaktadır.  Ancak, hileli gıdalar, tatlandırıcılar, gıda ve ürünlerde kullanılan katkı maddeleri de kanserin artışına neden  olan etkenler arasında gösterilmektedir. Bu etkenler, devletin alacağı tedbirlerle önlenebilecek etkenlerdi. Başta  Sağlık Bakanlığı olmak üzere, denetimlerden sorumlu olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer ilgili  kurumların, özellikle hileli gıdalar ve kansere neden olan ürünler konusunda çok daha titiz bir çalışma yapıp, en  azından bu alanlarda kansere neden olan etkenlerden bazılarını önleyebilir” diye konuştu.

Gürer, “Nişasta Bazlı Şurup, Yüksek Yoğunluklu Tatlandırıcı, GDO’lu ürünler, İçeriği bilinmeyen gıdalar ve baz  istasyonları, gıda tüketim ve yaşam alışkanlıkları gibi tartışılan konuların kanser üzerinde etkisi yıl boyu  konuşulmalı ve önlemler alınmalı” dedi.


 


Üye OlÜye Girişi