Bireysel silahsızlanmanın cesur kadını yaşama veda etti

 

Bireysel silahsızlanma konusunda yaptığı çalışmalarla da tanınan Umut Vakfı'nın kurucusu iş kadını Nazire Dedeman'ın cenazesi; bugün İstanbul'da kılınacak cenaze namazından sonra yarın Ankara'da toprağa verilecek.

06.02.2019
Yazı Boyutu:  
Bireysel silahsızlanma konusunda yaptığı çalışmalarla da tanınan. kurucusu olduğu Umut Vakfı'nın Başkanı İş kadını, Nazire Dedeman Çağatay, geçirdiği açık kalp ameliyatı sonrası yaşanan komplikasyon sonucu tedavi gördüğü hastanede 70 yaşında hayatını  kaybetti.

Nazire Dedeman Çağatay'ın cenazesinin bugün Tarabya Ferahevler Dedeman Camii'nde kılınacak öğlen namazından sonra yarın (Perşembe günü) ikindi namazını müteakip Ankara Cebeci Asri mezarlığı aile kabristanında toprağa verileceği kaydedildi.NAZİRE DEDEMAN ÇAĞATAY KİMDİR?

Kayserili bir ailenin ortanca ve tek kız çocuğu olarak 1949 yılında Ankara'da doğan Nazire Dedeman Çağatay, TED Ankara Koleji'nden mezun oldu. Babası Mehmet Kemal Dedeman'ın kurduğu Dedeman Holding topluluğunun yönetiminde çeşitli görevler üstlendi. 2014 yılına kadar Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini yürüttü. 2014 yılında bu görevinden ayrılarak 3DE3 Gayrimenkul Turizm ve Yönetim A.Ş.'yi kurdu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürüyordu.

28 Eylül 1993 yılında elim bir olay sonrası oğlu Umut'u kaybetmesinden sonra büyük bir acı yaşayan Nazire Dedeman Çağatay, oğlunun anısını yaşatmak ve başkalarının da "bireysel silahlarla işlenen" acıları yaşamamasıl için Umut Onurlu Önderler Yetiştirme Vakfı'nı (UMUT) kurdu.

UMUT VAKFI'NIN AÇIKLAMASI

Acımız büyük… Nazire Dedeman Çağatay’ı kaybettik.

Dedeman Holding eski Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 3DE3 Gayrimenkul Turizm ve Yönetim A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, Umut Vakfı’nın Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay dün (4 Şubat Pazartesi) Maslak Acıbadem Hastanesi’nde geçirdiği açık kalp ameliyatı sonrasın yaşanan komplikasyon nedeniyle yaşama veda etti.

Kayserili bir ailenin ortanca ve tek kız çocuğu olarak 1949 yılında Ankara’da doğan Nazire Dedeman Çağatay, TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. Babası Mehmet Kemal Dedeman’ın kurduğu Dedeman Holding topluluğunun yönetiminde çeşitli görevler üstlendi.

2014 yılına kadar Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini yürüttü. 2014 yılında bu görevinden ayrılarak 3DE3 Gayrimenkul Turizm ve Yönetim A.Ş.’yi kurdu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürüyordu.

28 Eylül 1993 yılında elim bir olay sonrası oğlu Umut’u kaybetmesinden sonra büyük bir acı yaşayan Nazire Dedeman Çağatay, oğlunun anısını yaşatmak ve başkalarının da “bireysel silahlarla işlenen” acıları yaşamaması için Umut Onurlu Önderler Yetiştirme Vakfı’nı (UMUT) kurdu.

“Benim hayatta en endişe duyduğum konu, her geçen gün giderek artan şiddet haberleridir” diyen Nazire Dedeman Çağatay, oğlu Umut’un 17 yaşında öldürülmesinden sonra yaşadığı hukuksuzlukları, belgeleriyle Cem Çağatay’ın kaleme aldığı “Umutsuz Adalet” kitabında ortaya koydu ve özellikle hukuk fakültelerinde, hukuk öğrencilerine, ömrünü adalete adayanlara örnek olması için yayımladı.Umut Vakfı’nı kurduğundan bu yana geçen 25 yıllık süreçte, vakfın kuruluş amaçlarına uygun olarak hukukun üstünlüğü, yurttaşlık bilincinin geliştirilmesi, barış ve insanların sorunlarını silahla, şiddetle değil de uzlaşmayla çözümlemelerine yönelik seminerler, sempozyumlar, uluslararası toplantılar, “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinlikleri, şiddete çeşitli sanat dallarıyla dikkat çekmek için ödüllü yarışmalar düzenlenmesine önderlik etti…

En büyük amacı oğlu Umut’un silahla öldürülmesi neticesinde yaşadığı acıları toplum yararına olumluya dönüştürmekti…Ve kurucusu olduğu Umut Vakfı, şiddetin en uç noktası ve tek işlevi öldürmek olan silah şiddeti ile mücadele etmektedir…Özlem Önal ve Özben Önal’ın biricik anneleri, Cem Çağatay’ın çok sevdiği eşi Nazire Dedeman Çağatay’ın en büyük mutluluğu ise torunları Damla Soyuer, Lal ve Alara Yüksel ile Hayal Gülkaya idi…İş kadını ve sivil toplum lideri kimlikleriyle tanınan Nazire Dedeman Çağatay’ın çok sayıda tebliğleri, makaleleri ve röportajları yayınlanmıştır. Kariyeri boyunca 40’dan fazla ödül ve plakete layık görülmüştür. ‘Nazire’ ve ‘Bir Avuç Göl’ adlı yayımlanmış iki adet şiir kitabı bulunuyor. Bazı şiirleri bestelenerek ‘Her Şey Alt Üst’ adlı albümde yer aldı. Yağlı boya tabloları ile sergilere katılan Nazire Dedeman Çağatay’ın uğraşı alanları arasında organik bağcılık ve zeytincilik de yer alıyor.Nazire hanım için Çarşamba günü İstanbul Tarabya Ferahevler Dedeman Camii’nde öğleyin cenaze  namazı kılınacak. Cenaze, 7 Şubat Perşembe günü Ankara’da ilkindide Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek…
Umut ,Vakfı 
(KAZETE HABER MERKEZ)


 

Üye OlÜye Girişi