'Biz, kadınların, sesi, rengi ve çığlığıyız'

 

Kadıköy Sahne'de gerçekleştirdiği konseri büyük ilgi gören İstanbul Kadın Orkestrası müziğin değiştirici gücüne inanıyor

22.10.2016
Yazı Boyutu:  
İstanbul Kadın Orkestras dün gece verdiği Kadıköy Sahne'sindeki konserinde yaptığı müziğin dışında erkek egemenliğine karşı söylemleriyle de izleyicilerin büyük ilgisini çekti.

Erkek egemenliğine ve eril zihniyetin yaşamın her alanında örgütlü bir şekilde varoluşuna karşı, erkek egemenliğinin binlerce yıldır insanlığa savaş, ölüm, zorbalık, acı, kan, gözyaşı ve şiddeten başka bir şey getirmeyen, kadını kimliksizleştiren, iradesizleştiren, toplumun ötekisi haline getiren, emeğini görünür kılmayan, kendine yabancılaşmasını, emeğine, bedenine, cinsiyetine ve varoluşuna yabancılaşmasını sağlayan yaşan tahayyülüne karşı kurulduklarını açıklayan İstanbul Kadın Orkestrası'ndan Esra Lora Yılmaz, konser öncesi İleri Haber'e açıklamalarda bulundu:

"İstanbul Kadın Orkestrası, 13 kişiden olusan klasik altyapılı etnik müzik yapan bir orkestra. Dünya müziklerini kendimiz yorumlayarak çalıyoruz. Bir çok dilde parçalarımiz var. Bunu müziğin birleştiriciliğine inanan ve ayrıma karşı insanlar olarak da önemsiyoruz. Kadın mücadelesi misyonumuzun yanı sıra iyi müzik yapmak da hedefimiz. Bu alanda da büyük eksiklik olduğunu görüyoruz. 

MÜZİĞİN DEĞİŞTİRİCİ GÜCÜNE İNANIYORUZ

Müziğin değiştirebilir gücüne inanıyoruz ve bu yüzden kadını yok sayan zihniyete karşı, kadınlar için umut verici olacağını düşünüyoruz. Birlikte üretebilmenin ve yan yana gelebilmenin mümkünlüğünü göstermiş oluyoruz. Öncelikle kadınların ve elbette erkeklerin de müziğimize destek olmlarınI bekliyoruz, bugün gerçekleştireceğimiz konserimize davet ediyoruz."

'İSTANBUL KADIN ORKESTRASI SADECE BİR ORKESTRA DEĞİL'

İstanbul Kadın Orkestrası üyeleri kendilerini şöyle anlatıyor:

"Bizler İstanbul Kadın Orkestrası olarak her gün kendi coğrafyamızda ve dünyanın çeşitli yerlerinde işlenen kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, çocuk istismarcılığına, tüm cinsel, ulusal, sınıfsal baskı ve sömürüye, nefret cinayetlerine, homofobiye, transfobiye, ekolojik katliama, hayvan katliamına, toplumun tüm muhalif kesiminin baskı ve zorbalıkla susturuşmasına karşı müziğin estetik, örgütleyici, iyileştirici, üretici gücünü rehber edindik.

Bizim dilimiz müzik ve sanat.

Buna karşı çıkışı müzik alanında gün geçtikçe silikleşen ve yok olan kadın emeği, iradesi ve yaratıcılığını görünür kılarak ifade etmeye çalışıyoruz.

Başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm ötekisinin sesi, rengi ve çığlığıyız. Müziğin ve sanatın estetik gücü de bizim rehberimiz. Herkesi bu yolda bizi desteklemeye davet ediyoruz.

(İleri haber)


Üye OlÜye Girişi