BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon dünya liderlerini uyardı

 

Gıda krizi acil boyutta' BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dünyadaki gıda krizinin acil boyutlara ulaştığını ve dünya genelinde yoksullukla mücadelede son dönemde katedilen mesafeyi tehdit ettiğini belirtti.

10.05.2008
Yazı Boyutu:  
Ban Ki-moon, gıda ürünlerinin fiyatlarında yaşanan hızlı artışın, hem kısa hem de uzun dönemli önlemlerin alınmasını gerektirdiğini belirtti.
Ban Ki-moon, kısa dönemde dünyanın pekçok bölgesinde gıda ihtiyacının karşılanarak açlığın önlenmesi gerektiğini belirtti ve uzun dönemde gıda üretiminin artması gerektiğini vurguladı. Büyüyen gıda krizinin daha geniş siyasi ve güvenlik boyutu olabileceğini belirten Ban Ki-moon, uluslararası toplumu "acil ve uyumlu" bir şekilde harekete geçmeye çağırdı.
Ban Ki-moon konuşmasında, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick'in önceki gün Washington'da dünya hükümetlerine yaptığı çağrıya da atıfta bulunarak, BM Dünya Gıda Programı'na acil olarak yardımda bulunulması gerektiğini kaydetti.
Dünya Bankası'nın, son 3 yılda dünyada iki katına çıkan gıda ürünleri fiyatlarının düşük gelire sahip ülkelerde yaşayan 100 milyon insanı daha da yoksullaştıracağı uyarısında bulunduğunu anımsatan Ban Ki-moon, bu kapsamda giderek büyüyen gıda krizinin son dönemde dünyada yoksullukla mücadelede kaydedilen gelişmeyi yok edebileceğini belirtti.
BM ülkeleri, 2000 yılında eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın öncülüğünde Binyıl Kalkınma Hedefleri'ni kabul ederek, 2015 yılına kadar tüm dünyada başta yoksulluk ve açlığı ortadan kaldırma hedefi olmak üzere çok önemli hedefler kabul etmişlerdi.

TÜSİAD: ENFLASYON YÜKSELECEK
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, yükselen gıda fiyatlarının enflasyonu artırabileceğini söyledi. TÜSİAD ınternational'ın, Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için yapılan protokolün imza töreninde konuşan Yalçındağ, "Gıda fiyatları yükseliyor. Maalesef Türkiye'de başka nedenleri de var. Bu, enflasyonu kötü etkileyecek gibi görünüyor" dedi.
Gelişen ekonomilerin ilişkilerini daha da derinleştirmenin önemine de dikkat çeken Yalçındağ, "Dünya ekonomisinde yaşanacak olası bir krizden en az hasarla çıkmak daha dinamik bir yapıya sahip gelişen ekonomilerin kendi aralarındaki işbirliğini arttırmaları ile mümkün" dedi.
Çin'in Asya'nın doğu kıyısının yükselen devi, Türkiye'nin ise batı kıyısının bölgesel gücü olduğunu belirten TÜSİAD?Başkanı, "İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi ile tüm kıtayı içine alan büyük bir potansiyel ortaya çıkabilir" dedi.Üye OlÜye Girişi