BM Genel Sekreteri Guterres: Covid-19 pandemisi kontrolden çıktı

 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Covid-19 pandemisinin kontrolden çıktığını ve dünyanın bir numaralı güvenlik tehdidi haline geldiğini kaydetti.

17.09.2020
Yazı Boyutu:  
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres düzenlediği basın toplantısında Covid-19 pandemisinin "kontrolden çıktığını" belirtti. Guterres pandeminin dünyanın bir numaralı güvenlik tehdidi olduğunu ve mevcut dönemde görülmüş tüm krizlerin en büyüğü olduğunu" söyledi. 

BM GENEL KURULU'NDA KÜRESEL ATEŞKES ÇAĞRISINI YİNELEYECEK

Guterres, söz konusu krizin büyüklüğünden dolayı 23 Mart'ta koronavirüsle mücadele amacıyla küresel ateşkes çağrısı yaptığını hatırlattı.

Önümüzdeki salı günü uzaktan yapılacak BM Genel Kurulu'nda dünya liderlerine konuyu yeniden açacağını belirten Guterres, "uluslararası topluma küresel ateşkesin yıl sonuna kadar sağlanması için seferberlik çağrısı" yapacağını aktardı.

AŞI TEK BAŞINA ÇARE DEĞİL

Aşının krizi tek başına çözemeyeceğini söyleyen Guterres, uluslararası toplumun bir araya gelmesi gerektiğini savundu.

Öte yandan Guterres, Covid-19'a karşı geliştirilecek aşının bir kamu malı olarak görülmesi gerektiğini, çünkü pandemini ülke sınırı tanımadığını ifade etti. Guterres, aşının herkes için ekonomik ve erişilebilir olması gerektiğine işaret etti. ( BBTürkçe)

   

Üye OlÜye Girişi