BM iyi niyet elçisi Hazal Kaya: Korona salgınıyla cinsiyet temelli şiddet arttı

 

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye'nin yeni İyi Niyet Elçisi seçilen oyuncu Hazal Kaya, "Bütün kadınların, kız çocuklarının ve kırılgan grupların daha sağlıklı, güvenli ve eşit bir dünyada yaşaması için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğim dedi.

28.04.2021
Yazı Boyutu:  
Oyuncu Hazal Kaya, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye'nin yeni İyi Niyet Elçisi seçildi.  UNFPA Türkiye’nin YouTube kanalında bugün ünlü oyuncu Hazal Kaya ile birlikte özel bir yayın düzenledi.

UNFPA Türkiye Temsilcisi Hassan Mohtashami, Kaya'nın resmi olarak UNFPA Türkiye'nin yeni İyi Niyet Elçisi seçildiğini bildirerek "Böylesine başarılı genç bir kişinin ailemize katılması bizim için büyük bir onur" dedi.

UNFPA'nın, üreme seçimleri ve bu konudaki haklara erişim, her bir kadın ve her bir kız çocuk ile her bir bireyin kendi potansiyelini gerçekleştirebilmesi için çalışmalar yürüttüğünü aktaran Mohtashami, "10 yılda üç sıfıra ulaşmak istiyoruz, aile planlamasına yönelik ihtiyaçların karşılanmamasının sıfırlanması, önlenebilir anne ölümlerinin sıfırlanması, cinsel ve toplumsal şiddet ile zarar verici uygulamaların sıfırlanması" açıklamasında bulundu.

UNFPA Türkiye Temsilci Yardımcısı Zeynep Başarankut Kan da Türkiye’de UNFPA'nın 50. yılının kutlandığını, temel hedefin kırılgan grupların hizmet ve haklara ulaşımını geliştirmek olduğunu ifade etti.

Kan, Türkiye'nin insani kalkınma açısından iyi bir durumda olduğunu da kaydetti.

'YARATTIĞIMIZ ETKİNİN ÇOK KIYMETLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM' 

Oyuncu Hazal Kaya, "Aranızda olduğum için çok mutluyum. Şahsen ben yıllardır tek başıma kendi adıma bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Kırılgan grupların görüldüklerini hissetmelerinin onlara ne kadar iyi geldiğini son birkaç yılda sesimi çıkarmaya başladığımda fark ettim. Bu yolda UNFPA gibi bir çatının altında mücadele veriyor olmak benim için çok kıymetli" diye konuştu.

Özellikle korona salgınıyla cinsiyet temelli şiddettin arttığına dikkati çeken Kaya, "Yarattığımız etkinin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum" dedi.


ÖLÜYOR BU BEBEKLER! NE BEKLİYORSUNUZ"

Türkiye'nin yeni iyi niyet elçisi Oyuncu Hazal Kaya, 7 Mart'ta sosyal medya hesabından SMA hastası bebeklerin ölüme terkedilmesine tepki göstererek sağlık bakanı Fahrettin Koca'yı "daha ne bekliyorsunuz" diye seslenmişti. 

Hazal Kaya paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

 "Ücretsiz sağladığınızı söylediğiniz ilaçları bebekleri testlere sokarak, kriterlere tabii tutarak sağlıyorsunuz. İlacı alamayan bebekler ölüyor... Ölüyor bu bebekler! Ne bekliyorsunuz, kaldırın şu kriterleri."


Üye OlÜye Girişi