BM Kadın'dan ‘Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat’ kampanyası

 

UN Women’ın (BM Kadın) 25 Kasım’da "Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” şiarıyla başlattığı kampanya ile kadınların kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri “aydınlatmayı” hedefliyor.

08.12.2019
Yazı Boyutu:  
Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi’nin (UN Women) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” şiarıyla kampanya başlatmıştı. İnsan Hakları Haftası’nın ilk günü olan 10 Aralık’a kadar sürecek olan kampanya ile kadınlar Türkiye’de kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri “ateş böceği” ile işaretliyor. Binlerce kadının katıldığı kampanyada sona doğru gelinirken, Türkiye’nin birçok bölgesi ateş böcekleri ile doldu.
 
“16 günlük aktivizm” çağrısı sonucu haritada ateş böcekleri ile aydınlatılan kentlerin başında İstanbul, Ankara, İzmir geliyor. 
 
‘Kendilerini güvende hissetmiyorlar’

UN Women’ın ateşböcekleri.info internet adresi üzerinden sürdürdüğü kampanyanın amacı şu ifadelerle anlatıldı: 
 
“Yaşadığın kentte kendini güvende hissediyor musun? Sokakta yürürken seni tedirgin eden şeyler oluyor mu? Sözlü tacizle karşılaşıyor musun? Yanından geçerken omzuna çarpan, aracınla giderken trafikte seni sıkıştıran oluyor mu? Toplu taşımaya binerken kalabalık olmasına dikkat ediyor musun ya da toplu taşımada yalnız kalmaktan kaçınıyor musun?
 
Yürüdüğün sokaklarda yeterli aydınlatma var mı? Yanmayan sokak lambaları, yolunu değiştirmene neden oluyor mu? Zaman zaman bir çukura denk gelip düşme tehlikesi geçiriyor musun? Kaldırımın yüksekliği yüzünden asfaltın kenarından yürümek zorunda kaldığın oluyor mu? Cevabın Evet ise, sen de kamusal alanda (sokakta, iş yerinde, eğlence yerlerinde) şiddete maruz bırakılıyorsun.
 
Kamusal alandaki şiddetten en çok kadınlar ve kız çocukları etkileniyor; sokakta yürürken, alışveriş yaparken ve toplu taşımayı kullanırken güvende hissetmiyorlar. Şiddetten arındırılmış bir hayat, kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi ve eşit bireyler olarak toplumsal hayat içerisinde yer almalarının ön koşullarındandır.
 
Neden #Ateşböcekleri?
 
Ateş böcekleri birbirlerini korumak, gecenin karanlığında birbirlerini kollamak için bir yanıp bir sönen ışıklarıyla sessiz bir iletişim içindeler. Uzaktan bir yangın yerini anımsatan bu bol ışıklı iletişim onların hayatta kalmasını sağlıyor. Her bir ışık güveni simgeliyor. Bu kusursuz iletişim, şiddet gören kadınlar için neden bir çözüm olmasın? Siz de bir yerlerde kendinizi güvensiz hissediyorsanız oraya bir ateş böceği bırakın, karanlığı aydınlatın.
 
BM Kadın Birimi, dayanışmanın sembolü ateş böceklerinden ilham alarak kamusal alanda şiddete dikkat çekiyor ve herkesi birer ateş böceği yakmaya çağırıyor. Ateş böcekleri yaşadığımız kentlerde güvende hissetmediğimiz yerleri aydınlatacak.
 
BM Kadın Birimi, interaktif haritada işaretlenen güvensiz noktalara ilişkin bilgiyi ilgili yerel yönetimler ile paylaşarak güvenli kentlere katkı sağlamayı hedefliyor.
 
16 günlük aktivizm nedir?
 
Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen kampanya, umudun ve ışığın rengi turuncudan ilham alıyor. Kampanya, özel sektörü, kamu kurum ve kuruluşlarını, yerel yönetimleri, sivil toplum örgütlerini, ‘Dünyayı Turuncuya Boya’ sloganıyla kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmeye çağırıyor. 16 gün boyunca binalar, parklar ve ikonik yapılar turuncu renkle aydınlanıyor.
 
Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddete son vermek için 16 Günlük Aktivizm kampanyası süresince Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Türkiye’de kadınlara yönelik şiddete #Ateşböcekleri ile dikkat çekiyor ve güvenli kentler için #karanlığıaydınlat diyor.”

BM KADIN BİRİMİNDEN KAMPANYANIN TÜRKİYE AYAĞINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

BM Kadın Birimi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nin tüm dünyada hayata geçirdiği “Kadınlara Yönelik Şiddeti Sonlandırmak için Birleşin (UNiTE) Kampanyası”nı Türkiye’de koordine etmektedir. Kampanya tüm dünyada kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve sonlanması amacıyla kamuoyunda farkındalık yaratmayı, siyasi irade ve kaynakları artırmayı amaçlamaktadır. BM Kadın Birimi, cinsiyete dayalı şiddetle mücadele için 16 Günlük Aktivizm Kampanyası süresince Birleşmiş Milletler sisteminin savunuculuk faaliyetlerini koordine etmektedir. Kampanya, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde başlayarak 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününe kadar devam etmektedir.

(KAZETE HABER MERKEZİ)

Üye OlÜye Girişi