Bodrum ve Datça'da kayyum protestoları: 36 gözaltı

 

Muğla'nın Datça ve Bodrum ilçelerinde kayyum darbesine yönelik protestolarda 36 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında akademisyenler de var.

22.08.2019
Yazı Boyutu:  
Muğla’nın Datça ve Bodrum ilçelerinde kayyum darbesini protesto için yapılacak basın açıklamalarına, valiliğin yasak kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

Datça Demokrasi Platformu çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması düzenlenmek isteyen kitleye polis saldırdı.
HDP Datça İlçe Eş Başkanı Hürriyet Karadeniz, Prof. Dr. Zeliha Etöz, öğretim görevlisi Dr. Faruk Alpkaya, Mülkiyeliler Birliği Danışma Kurulu üyesi Gülden Hamurcu’nun da aralarında olduğu 21 kişi gözaltına alındı.

Barış Akademisyenleri, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla olaya tepki gösterdi.

Van, Mardin ve Diyarbakır'da seçmen iradesinin bir kez daha yok sayılmasına karşı Datça’da bugün yapılan basın açıklamasında hocalarımız Zeliha Etöz ve Faruk Alpkaya’nın da aralarında olduğu birçok kişi gözaltına alındı. Hocalarımızı ve tüm gözaltıları derhal serbest bırakın!?

Resmi Twitter'da görüntüle
131 kişi bunun hakkında konuşuyor

Bodrum’da 15 kişi gözaltına alındı

Kayyum darbesine karşı Bodrum’da yapılan basın açıklaması da Muğla Valiliği’nin yasak kararı gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi. HDP Muğla İl Eş Başkanı Belgin Koç’un da arasında olduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Bodrum Emniyet Müdürlüğü’ne protestocular hakkında, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “polise mukavemet” iddiasıyla işlem başlatıldığı belirtildi. (Sendika.org)


Üye OlÜye Girişi