Boeing, tüm 737 Max filosunun uçuşlarını durdurdu

 

Boeing şirketi, Etiyopya'daki 157 kişinin ölümüyle soniçlanan kazadan sonra 737 Max modeli 3712 uçakla sefer yapılmayacağını açıkladı.

14.03.2019
Yazı Boyutu:  
Havacılık devi Boeing, uzmanların Etiyopya'da 157 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının enkazında yeni kanıtlar bulmasının ardından, dünya genelindeki 737 Max filosunun uçuşlarını durdurdu.

Amerikan Federal Sivil Havacılık Kurumu (FAA) gözden geçirilen uydu verilerinde elde edilen yeni kanıtların, bu uçakları geçici olarak yasaklama kararını beraberinde getirdiğini açıkladı.

FAA daha önce, Türkiye dahil birçok ülke Boeing 737 Max uçaklarını yasaklarken, böyle bir karar almayı reddetmişti.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa yakınlarında geçen Pazar günü düşen uçaktaki 157 kişinin tamamı hayatını kaybetmişti.

Birçok ülkenin Etiyopya'daki kaza sonrası Boeing 737 Max 8 seferlerini askıya almasının ardından  Boeing,  bu model uçakların tüm seferlerini kaldırdı.

Geçen Ekim ayında da, Endonezya'da Lion Air'e ait aynı model uçağın düşmesi sonucu 189 kişi ölmüştü.

FAA'ın bulduğu yeni kanıt ne?

Bir FAA ekibi, Etiyopya Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurumu ile birlikte Etiyopya'daki kaza yerinde araştınma yapıyor.

FAA Başkan Vekili Dan Elwell " Etiyopya Havayolları uçağının rotasının, Lion Air ile aynı olduğu ve benzerlikler bulunduğu tüm taraflarca açıkça görüldü. Yerde bulduğumuz kanıtlar da uçuş rotasının Lion Air kazasındakiyle benzer olduğu kanısını güçlendirdi." dedi.


737 Max modelinin güvenli olduğu inıancını sürdüren şirket,  FAA ve Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurumu'yla yaptıkları görüşmeler sonucu, "ihtiyatlı davranmak ve kamuoyuna uçağın güvenliği konusunda güvence vermek için"bumodelle yapılan tüm seferleri durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, "Soruşturmacılarla birlikte kazaların nedenlerini anlamak, güvenliği geliştirmek ve bunun yeniden yaşanmasını önlemek için elimizden geleni yapıyoruz." dedi.(BBCTürkçe)

Üye OlÜye Girişi