Boğaz'da namaz turu

 

İstanbul Boğazı'nda lüks teknede çekilen namaz fotoğrafı sosyal medyayı salladı

9.06.2014
Yazı Boyutu:  
 
Beykoz'da çekilen görüntü sosyal medyanın gündemine oturdu. Fatih Yağmur'un Twitter'dan paylaştığı fotoğrafta bir yatın üst katında 6 kişinin cemaat oluşturarak namaz kıldıkları görülüyor.
 
 
Tartışılan nokta ise demirlemiş bir yatın üst katında umuma açık bir şekilde namaz kılınıp kılınamayacağı. Bazı Twitter kullanıcıları bunu bir gösteriş olarak nitelerken bazı kullanıcılar da bunu normal karşıladı.
 
İBADET Mİ GÖSTERİŞ Mİ?
 
Namaz kılınan yatta yatın en üstünde namaz kılınırken yatın arka kısmındaki kral sofrası da dikkat çekti. Yatın kamara kısmının namaz kılmak için uygun olmasına rağmen 6 kişinin neden yatın en üstünde namaz kılmaları oldu.
 
İSLAM'DA RİYA (GÖSTERİŞ)
 
İslam fıkhına göre Riya, "iş ,söz ve davranışlarda gösterişe yer verme, bir iyiliği veya salih bir ameli Allah'ın rızasını kazanmak niyetiyle değil; İnsanlar beğenisi için yapmak" demektir. Bu davranışta bulunan kimseye riyakar veya murai denir. Riya insanlar arasında manevi nufuz, şan ve şöhret, maddi çıkar sağlamak için yapılır. Dünyaya ait bu tür maddi ve manevi çıkarları elde etmek için dinin insanl...ar tarafından kutsal değerlere karşı beslenene bağlılık ve hürmet duygularının alet edilmesi riyanın en kötü şeklidir. Bu tür davranışlar hilekarlık ve yalancılıktır.İnsan haysiyet ve şerefine hakarettir. Riyakar kişilerin söz ve davranışlarındaki samimiyetsizlikleri diğer insanlar tarafından kısa zamanda anlaşılır.
 
FIKHA GÖRE DENİZ ARACINDA NAMAZ KILMAK
 
İslam dininde fıkıh alimlerinin görüşlerine göre karaya çok yakın ve demir atmış bir gemide namaz kılmak İslam inancına göre caiz değil. Demirlemiş bir yatta namaz kılarak yatın üst katında namaza duran kişiler İslama aykırı bir iş yapmış oluyor. Ayrıca demirlemiş ya da hareket halindeki bir yatın kıble istikametinden çıkması çok olası olduğundan ve namazda göğüs kısmının kıbleden ayrılması halinde namazın da bozulacağı göz önünde bulundurulduğunda aslında namaz kılanlar namazını da tehlikeye atmakta...
 
"KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR"
 
İslam Peygamberi Hz.Muhammed'in 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' hadisi hemen hemen her islami sohbette söylenirken, bugünkü bazı muhafazakarların zenginleşerek lüks içinde yaşaması ve sonrasında eski mahallalerinden taşınarak zengin muhitlere gitmesi günümüzde çok tartışılan bir konu haline geldi. Özellikle İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık'ın muhafazakarlara yaptığı eleştiriler bu düzlemdeydi. Ancak bu eleştirileri yönelten ve "elinizdekileri kardeşlerinizle paylaşın" diyen İhsan Eliaçık'a muhafazakarlar karşı çıkmış ve Eliaçık'ı islami olmamakla suçlamıştı... (Gazeteport)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi