Boğaziçi Bilgi'den cesur çıktı

 

Bilgi Üniversitesi’nin iptal ettiği ‘Ermeni Konferansı’ Boğaziçi’nde düzenlenecek

17.04.2015
Yazı Boyutu:  

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından iptal edilen ‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ Konferansı, 26 Nisan’da aynı isimde Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek.

 

University of California Los Angeles (UCLA), İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Tarih Vakfı’nın ortaklaşa gerçekleştirmeyi planladığı konferansta Bilgi Üniversitesi organizasyondan tamamen çekilirken, konferans ismi değiştirilmeden Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Konferans, 26 Nisan’da Uçaksavar Kampüsü’ndeki Garanti Kültür Merkezi’nde saat 10.00-18.30 saatleri arasında düzenlenecek. A. Dirk Moses, Pınar Dost-Niyego, Uğur Ümit Üngör, Mehmet Polatel, Keith David Watenpaugh, Norman M. Naimark, Cathie Carmichael, Jay Winter, Fatma Müge Göçek ve Melissa Bilal’in makalelerini sunacakları konferansın kapanış panelinde, Bülent Bilmez, Ayhan Aktar, Sebouh Arslanian ve Robert Fisk’in de konuşmaları yer alacak.

REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Konferansın iptali üzerine geçen hafta bir araya gelen Bilgi Üniversitesi’nden akademisyenler, konuya tepkisiz kalınamayacağına dair bir açıklama yaparak, üniversite yönetiminin konuyu açıklığa kavuşturmasını isteyen bir dilekçeyi, rektörlüğe iletilmek üzere, üniversitedeki akademisyenlerin imzasına açtı.-

10 YIL ÖNCE BİLGİ KONFERANSA SAHİP ÇIKMIŞTI

2005 yılında yapılan Ermeni Konferansı, siyasi ve yasal engellemeler yüzünden Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenemezken, Bilgi Üniversitesi söz konusu konferansa ev sahipliği yapmıştı. (Agos Gazetesi)

 

 


Üye OlÜye Girişi