BORKAD'lı kadınlar: 8 Mart'ta 'Savaşa karşı barış' diyeceğiz

 

Bornova Kadın Dayanışma Derneği (BORKAD) üyesi kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi kahvaltıda buluşarak yaşadıkları sorunlara dikkati çektiler.

2.03.2020
Yazı Boyutu:  
İzmir'in Bornova ilçesinde örgütlü Bornova Kadın Dayanışma Derneği (BORKAD) üyesi kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi kahvaltıda buluşarak 8 Mart'a giderken yaşadıkları sorunlar üzerine sohbet etti. 

Bornova Dersimliler Derneğinde bir araya gelen kadınlar İdlib'de yaşanan savaşa, krize ve şiddete karşı mücadele yöntemlerini konuştu. Kadınlar 8 Mart'a giderken yaşanan tüm sorunlara karşı örgütlü mücadele etmenin önemine vurgu yaptı. 

İlk olarak söz alan Nuray Öztürk, iktidarın her gün şiddeti tırmandıracak yasa ve uygulamalara imza attığını dile getirerek, "Kriz ve şiddet iç içe geçmiş durumda. AKP iktidarının gerici politikalarıyla bu durum giderek artmış olsa da AKP iktidarından önce de kadına yönelik şiddeti ve eşitsizlikler vardı. "Böyle gitmez" diyoruz ve buna karşı mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

ŞİDDETE KARŞI ÖRGÜTLÜ MÜCADELE

Daha sonra söz alan kadınlar, şiddet dendiğinde çoğu zaman fiziksel şiddetin anlaşıldığını ancak ekonomik ve psikolojik şiddet de yaşadıklarını dile getirdi. Şiddet dilinden kendilerini korumaları ve değiştirmeleri gerektiğine dikkat çeken kadınlar, aynı zamanda bu şiddetin toplumsal nedenlerine karşı örgütlü mücadelenin önemli olduğunu söyledi. 

 "8 MART'TA SAVAŞA KARŞI BARIŞ DİYECEĞİZ"

Kadınlar Suriye ve diğer bölgelerde yaşanan savaşa ve özellikle İdlib'de yaşananlara dair de konuştu. Kadınların hepsi savaşa karşı olduklarını dile getirirken, "İdlib'de ne işimiz var diyoruz ama bunun için sokaklara çıkmalıyız ve buradan da vazgeçmemeliyiz. Kadınlar barışı savunmalı, çünkü bu kirli savaş en çok kadınları vuruyor. Hem ucuz iş gücü olarak hem de daha çok ölüm, sömürü, tecavüz kayıp ve benzeri sebeplerden dolayı. Savaşa hayır demek için sokağa çıkmalıyız" diyen kadınlar 8 Mart'ta en çok savaşa karşı barışı dillendireceklerini söyledi.

"ONLARI MÜLTECİ HALİNE GETİREN DURUM SAVAŞTIR" 

İdlib meselesinden sonra mültecilere yönelen tepkilere dikkat çeken kadınlar, bu savaşın suçunun mültecilerde olmadığını, onları mülteci haline getiren durumun savaş olduğunu belitti. Ülkedeki yoksulluğun, işsizliğin sebebinin mülteciler olmadığını ifade eden kadınlar, siyasi ve ekonomik politikaların olduğuna dikkat çekti. 

Toplantıda söz alan kadınlar ekonomik krizden dolayı yaşadığı sorunları da anlattı. Ekonomik krize karşı da yine bir arada olmak gerektiğine vurgu yapan kadınlar, son olarak mahallede 8 Mart'ı kutlayarak merkezi eylemlere katılma kararı aldı. 

Ayrıca 7 Mart günü saat 13.00'da Atatürk Mahallesi Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi'nde yapılacak 8 Mart etkinliğine de çağrı yapıldı. (Evrensel)

Üye OlÜye Girişi