Bornova'da kadınlardan 'Açık Oturum Kızlar Askerde' oyunu

 

Bornova Belediyesi'nin Çamdibi'ndeki Kadın Danışma Merkezi'nden yararlanan kadınlar sahne heyecanı yaşadı. Kadın hakları ve kadın-erkek eşitsizliğinin anlatıldığı "Açık Oturum Kızlar Asker'de" isimli skeç, Nedret Güvenç Sahnesi'nde oynandı.

22.06.2019
Yazı Boyutu:  
İzmir Bornova Belediyesi'nin Çamdibi Yeşilova'daki Kadın Danışma Merkezi'nden yararlanan kadınların rol aldığı skeçte taciz konusu mizahi bir dille interaktif bir şekilde işlendi. Tamamı amatör olan ve çoğu ilk kez sahne deneyimi yaşayan kadınlar, Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı yönetmenliğini Gülizar Taşkın yaptığı oyunda ortaya koydukları performansla büyük beğeni topladı.

Ayakta alkışlandılar

Salonu dolduran Bornovalılar, büyük emek harcayarak yeteneklerini ortaya koyan ve tüm topluma önemli mesajlar veren kadınları ayakta alkışladı. Bornovalı kadınlar aynı skeci, daha önce Bornova Belediyesi Kültür Merkezi ve Konak Belediyesi Güzelyalı Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde desahnelemişti.

İlk oyununu 1998 yılında sahneleyen Bornova Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Tiyatro Grubu, Töre , Tersine Dünya, Kadınlar Savaşı, Çorak Toprak, Kaneviçeli  oyun başta olmak üzere toplam yirmi oyunla tiyatroseverlerin karşısına çıktı.

Bornova Belediyesi'nin Türkiye'de bir ilki oluşturan Çamdibi Yeşilova'daki Kadın Danşma Merkezi, 1992 yılında, CHP'li Ali Sözer'in Belediye Bakanlığı  döneminde belediyenin Kadın Sorunları Koordinatörlüğü görevinde bulunan Kazete İmtiyaz Sahibi Berrin Gürçay Dilekçi  tarafndan açılmıştı. (KAZETE)Üye OlÜye Girişi