Boşandığı öğretmeni öldüren mühendisin cezası ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrildi

 

Mersin'de bir yıl önce boşandığı Kübra öğretmenin otomobille yolunu keserek öldüren gemi mühendisi hakkında verilen müebbet hapis cezası savcının itirazıyla bozuldu ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürüldü.

09.12.2020
Yazı Boyutu:  
Geçen sene, boşandığı  Lise Öğretmen Kübra Aşkın’ı (37) seyir halindeki aracına çarparak durduran ve ateşli silahla öldüren Gemi Mühendisi  Davut Demir (41), kasten insan öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Savcının boşanma dilekçesinin ve katilin silah alma tarihinin tekrar incelenmesini istemesi üzerine duruşma ertelenmişti. Dün Adana 13. Bölge Adliye Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

Kararla ilgili konuşan Kübra Aşkın’ın kız kardeşi Saliha Aşkın, kendileriyle dayanışma gösteren kadın örgütlerine teşekkür ederek “Sonunda ısrarla, mücadeleyle istenilen sonuca ulaşıldı. Bu karar gideni geri getirmeyecek ancak katilin en ağır cezayı alması bir nebze de olsa bizlere teselli artık. Öldürülen her kadın haberi duyduğumuzda, katillere indirim uygulandığında nefes almak bile acı veriyor ama iyi ki mücadele eden iyi insanlar var. Bu süreçte yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.Olay, geçen yıl 14 Şubat'ta Yenişehir ilçesi İstemihan Talay Caddesi Demircanlar Kavşağı'nda meydana geldi. Çamlıbel Kız Meslek Lisesi'nde öğretmen olan Kübra Aşkın, 2 yıl önce boşandığı gemi mühendisi Davut Demir tarafından tabancayla vurularak, öldürüldü. Mersin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Demir'e 'kasten öldürme, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya bulundurma' suçlarından müebbet hapis cezası verildi.Kübra Aşkın'ın avukatları karara itiraz ederek, Demir'e 'tasarlayarak insan öldürmek' suçundan ceza verilmesi talebiyle Adana Bölge Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruyu haklı bulan Adana Bölge Adliye Mahkemesi 13'üncü Ceza Dairesi kararı bozdu. Mahkeme, Demir'e 'tasarlayarak insan öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası verdi.

Savcının boşanma dilekçesinin ve katilin silah alma tarihinin tekrar incelenmesini istemesi üzerine duruşma ertelenmişti. Dün Adana 13. Bölge Adliye Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

Kararla ilgili konuşan Kübra Aşkın’ın kız kardeşi Saliha Aşkın, kendileriyle dayanışma gösteren kadın örgütlerine teşekkür ederek “Sonunda ısrarla, mücadeleyle istenilen sonuca ulaşıldı. Bu karar gideni geri getirmeyecek ancak katilin en ağır cezayı alması bir nebze de olsa bizlere teselli artık. Öldürülen her kadın haberi duyduğumuzda, katillere indirim uygulandığında nefes almak bile acı veriyor ama iyi ki mücadele eden iyi insanlar var. Bu süreçte yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.Üye OlÜye Girişi