Boşanma tazminatıyla milyarderler ligine

 

Kadın giyiminin önemli markası Tory Burch , eski kocasının şirket hisseleriyle bir dev yarattı

05.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Kadın giyiminde son yılların öne çıkan markası Tory Burch boşanma sonrasında eski kocasının hisselerini satması ile sınıf milyarderler ligine çıktı
 
 
Son dönemde moda dünyasının önde gelen isimlerden Tory Burch boşandığı kocası Chris Burch’un şirket hisseleri satması sonrasında milyarderler kulübüne girdi.
 
Kadın giyimi üzerine 2004 yılından beri çalışan şirketin bugün 3.5 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Çift arasında bir yılı aşkın zamandır süre gelen anlaşmazlık sonrasında Chris Burch’un yaklaşık 1 milyar dolar değerinden yüzde 28.3’lik hissesinin yarısını satması ile Tory Burch sınıf atlamış oldu.
 
2012 yılında 800 milyon dolar gelir açıklayan Tory Burch LLC yeni yılda halka arz planları yapıyor.
 
2011 yılında başka bir moda devi olan Michael Kors’a 800 milyon dolar kazandıran halka arz sonrasında moda dünyası da finans piyasalarına ilgi duymaya başladı. Kors’un halka arz sonrasında şirketinin değeri 10 milyar dolara çıkarken, Prada’nın halka arz performansı da yakından takip edildi. 2012 yılında Prada hisseleri değerini ikiye katlarken, New York merkezli Michael Kors Holding yıl genelinde yüzde 87.3 değer kazandı. Alman BOSS hisseleri ise yüzde 44.5 yukarı çıktı. 
 
Tory Burch 10 yıl önce mutfağında, şirketine ün kazandırtan babetlerin yapımı ile başladığı iş dünyasında önemli isimlerden biri haline geldi. 80’den fazla perakende satış mağazası ile yıllık 760 milyon dolar kar sağlayan Buch’un, 2012'de vergi ve amortisman öncesi karı ise 230 milyon dolar oldu.
 
İlk mağazasını 2004’te açan Burch 2006 yılında boşandı. Rusya doğumlu ABD’li milyarder Len Blavtnik şirketin ilk ve en büyük yatırımcısı oldu ve yüzde 20 hissesini satın aldı.
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi