'Böyle bir YSK, seçim güvenliği yönünden en büyük tehlike'

 

YSK'nın 4'e karşı 7 oyla kabul ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine ilişkin kararının açıklanan 250 sayfalık gerekçeli kararını hukukçular yorumladı.

23.05.2019
Yazı Boyutu:  
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) gerekçeli kararını değerlendiren hukukçular, YSK'nin kısa kararı genişletmesinin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek, kararda hiçbir somut delil olmadığının altını çizdi. Hukukçular, bu kararı veren YSK'nin seçim güvenliği açısından en büyük tehlike olduğunu söyledi

“YSK hukuk cinayeti işledi”

Anayasa hukukçusu Prof. Ergun Özbudun, YSK’nin “hukuk cinayeti” işlediğini belirterek “Kararın hiçbir mantıklı yanı yoktur. Karara itiraz eden dört YSK üyesi demokrasiyi, hukuku kurtarmaya çalıştıklarını ortaya koysa da, bunu başaramamıştır” değerlendirmesi yaptı. Özbudun gerekçeli kararı okuduktan sonra kararı değerlendirmeye gerek kalmadığını belirterek “YSK’nin hukukta yerinin dahi kalmadığını” savundu.

Kararda seçimin iptal edilmesine ilişkin herhangi bir delilin bulunmadığının altını çizen Özbudun, “Demek ki öyle bir delil yok. Sandık kurullarının oluşturulması sırasında usulsüzlükler oluşturulmuş, bu usulsüzlüklere göz yumulmuş ve sonrasında da zamanında itirazlar yapılmamış. Sandık kurulu başkanları kamu görevlisi değilmiş. İnanacağımız şey bu mudur” diye sordu.

Seçimin iptalini yaratacak herhangi bir delilin gerekçeli karara yerleştirilemediğini söyleyen Anayasa hukukçusu, “Demek ki öyle bir delil yok. Sandık kurullarının oluşturulması sırasında usulsüzlükler oluşturulmuş, bu usulsüzlüklere göz yumulmuş ve sonrasında da zamanında itirazlar yapılmamış. Sandık kurulu başkanları kamu görevlisi değilmiş. İnanacağımız şey bu mudur” diye konuştu.

Karara muhalefet şerhi koyan YSK üyelerinin dürüstçe davrandığını belirten Özbudun, “Diğerlerinin nasıl davrandığını söylemeye dilim varmıyor” dedi.

Eminağaoğlu: YSK hukuku hiçe saydı

YARSAV’ın kurucu başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ise YSK’nin gerekçeli kararında en dikkat çeken noktanın kısa kararın genişletilmesi, karara eklemeler yapılması olduğunu kaydetti. Eminağaoğlu, “YSK kısa kararı değiştiremez, hüküm fıkrasıyla oynayamaz. YSK, hukuku hiçe saymış ve iptal nedenini genişletmiştir. Halkın iradesine açıkça el koymuştur” dedi.

YSK’nin kısa kararında yalnızca sandık kurullarının oluşumunu iptal gerekçesi olarak duyurduğunu hatırlatan Eminağaoğlu, YSK’nin kararı neden genişlettiğini kamuoyuna açıklaması gerektiğini kaydetti. Eminağaoğlu, “YSK’ye kararını genişletmesi gerektiğini kim söylemiştir? Bu gerekçeli karar, karar değildir, fiyaskodur” dedi.

Eminağaoğlu, YSK’nin seçim güvenliğini sağlayan organ olmaktan çıktığını tescillediğini söyledi ve “Yeni seçimleri de güvenlik içinde yapması mümkün değildir. Böyle bir YSK ile yeni seçimlerin yapılacak olması da, seçim güvenliği yönünden en büyük tehlikedir” dedi.

“Türkiye, seçim güvenliğinin olmadığı çok zorlu bir dönemden geçiyor”

İstanbul Barosu eski başkanlarından Turgut Kazan da kararın genişletildiğine dikkat çekerek “Hukuken bunu yapmamaları gerekirdi ama yaptılar, çünkü siyasal iktidarın öne sürdüğü tüm gerekçeleri yazma gereği duymuşlar. Ortaya kirli bir 250 sayfa çıkmış. İçindeki itirazlar, o 250 sayfayı temizleyememiş” ifadelerini kullandı.

Gerekçeli kararın genişletilmesinin hukuka aykırı olduğunu, kısa kararda duyurulan sandık kurullarının teşekkülü ile ilgili sorunlara yenisinin eklenemeyeceğini YSK’nin dört üyesinin açıkça söylediğinin altını çizen Kazan, “Dört üye elbette dinlenmemiş. Kafaları bulandıracak her türlü durumu ortaya dökmeye çalışmışlar ama bir türlü ‘oyları çaldılar’ yazamamışlar. Herhalde bu yüzden de iktidardan fırça yiyecekler” değerlendirmesinde bulundu.

Kararda herhangi bir delilin bulunmadığını belirten Kazan, hukukun katledildiğini söyledi ve “Türkiye, hukukun olmadığı, seçim güvenliğinin sağlanmadığı çok zorlu bir dönem yaşıyor. Çok büyük sıkıntılar bizi bekliyor” dedi.

“Karar denemez, gerekçeli karar ise hiç denemez”

İnsan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak ise karar ilişkin “YSK başlığını taşıyan şeye karar denemez, gerekçeli karar ise hiç denemez” dedi.

Benim okuduğum YSK başlığını taşıyan şeye karar denemez, gerekçeli karar ise hiç denemez.
Buna başka bir isim bulmak lazım. “Seçim iptal şeysi”, “yoo kesin çalmamışlar belgesi”, “706 kısıtlı oy kullandı diye 10 milyonun iradesi hiçe sayıldı metni” gibi bir şey olabilir adı.

425 kişi bunun hakkında konuşuyor

“İktidar partisi sonucunu beğenmediği her seçimi iptal edebilecek”

Avukat Aslı Kazan da Twitter’dan yaptığı paylaşımla “Bundan sonra bürokrasiyi yöneten iktidar partisi sonucu beğenmediği her seçimi iptal edebilecek” değerlendirmesi yaptı.

YSK’nın yeni içtihadı uyarınca, seçimin sonuncuna tesir edip etmediğine bakılmaksızın sandık kurulu başkanı atamasındaki usulsüzlük, seçimin iptal edilmesine gerekçe olabilecek. Yani bundan sonra bürokrasiyi yöneten iktidar partisi sonucunu beğenmediği her seçimi iptal edebilecek


 (Sendika.org)

Üye OlÜye Girişi