Böyle cezaya can kurban: Gazeteciye fidan dikme cezası

 

Halen tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a hakaret davasında internet gazetecisi ve dergi sahibi Dilek Bozkurt Özgenç'e 200 fidan dikip, 6 ay bakımını yapma cezası verildi.

13.04.2018
Yazı Boyutu:  
Sosyal medyadan, yaklaşık 1 buçuk yıldır Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili  "Karadeniz'e girmek zordur. Adama silahla dans ettirirler" paylaşımında bulunan Dilek Bozkurt Özgenç, 10 Nisan'da çıkarıldığı mahkemece 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 'Haraket'ten ise 200 fidan dikip, 6 ay bakımını yapmakla cezalandırılan Özgenç'in cezası geriye bırakıldı.Antalya'da yayımlanan Akdeniz Bülten Haber Dergisinin imtiyaz sahibi Dilek Bozkurt Özgenç, 17 Eylül 2015 tarihinde, sosyal medya hesabından eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile ilgili paylaşımda bulundu. Özgenç, paylaşımının altına 'Karadeniz'e girmek zordur. Adama silahla dans ettirirler' yorumunu yazdı. Bu paylaşım, yüzlerce kullanıcı tarafından beğenilip, tekrar paylaşıldı.

Bu durumdan haberdar olan Demirtaş'ın avukatları, Özgenç hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu sonrası Özgenç hakkında dava açıldı. Antalya 16'ncı Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada Dilek Bozkurt Özgenç'e, paylaşımı ve yaptığı yorum nedeniyle 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçundan 1 yıl 6 ay hapis ile 'hakaret'ten 200 fidan dikip, 6 ay boyunca bakımını yapma cezası verildi. 

Mahkeme heyeti, Özgenç'e verdiği 1 yıl 6 ay hapis cezasını 'iyi hal' nedeniyle 1 yıl 3 aya indirip, 5 yıl süreyle suç işlememe koşuluyla hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

"Hakim tehdit edildi" iddiası

Karara çok şaşırdığını belirten Dilek Bozkurt Özgenç, espri amacıyla yaptığı yorum ve paylaşımın ardından verilen kararı doğru bulmadığını söyledi. Özgenç, Karadeniz insanının esprili olduğunu ve Karadenizli olduğu için espri yapmak istediğini ileri sürdü. Bilirkişi raporlarında ortada suç unsuru olmadığının da raporlandığını belirten Özgenç, “Duruşmada hoş olmayan şeyler vardı. Bunlar da resmi olarak zabıta geçti. Avukat hanım, mahkemeye hitaben, 'Eğer bugün beraat kararı verilecek olursa bu kararı basına vereceğiz' diyerek, adeta mahkemeyi tehdit edercesine hoş olmayan, hem mesleğe hem de mahkemeye yakışmayan birtakım söylemlerde bulundu. Hakim baskı altında kalmış olabilir, sonuçta neticesinde insandır. Bu kararın etkisi altında kaldığını düşünüyorum açıkçası" diye konuştu.


Üye OlÜye Girişi