Boyner den dekolte yorumu

 

Boyner Bir öğretim üyesi, toplumda hemen herkesi şoke eden bir yorumda bulunarak, cinsel saldırılar ile kadın giyimi arasında münasebetsiz bir bağlantı kurdu dedi

18.02.2011
Yazı Boyutu:  

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim18_eko_umit_boyner.jpg Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Orhan Çeker’in “"Eğer kadın tahrik edici davrandıysa dekolte şekilde sokağa çıktıysa erkek sarkıntılık ettiyse suç ortaktır. Sorunun odağında kadın var. Sen dekolte giyersen bu tür çirkinliklerle karşılaşırsın” şeklindeki sözlerine sert tepki gösterdi.

Ümit Boyner; dekolte giyenlerin tacize suç ortaklığı yaptığını öne süren ilahiyatçı Çeker’in bu yaklaşımının münasebetsiz bulduğu kadar Diyanet İşleri Başkanı’nın da “dekolte” kelimesinden doğan bir tartışmaya “teşhir” kelimesiyle katılması talihsizlik olarak niteledi.

TÜSİAD Başkanı, Milliyet Gazetesi ndeki söyleşisinde şu görüşlere yer verdi:

“Hayat tarzı tartışması zaman zaman gündeme gelir. Bu durum, insanların günlük hayatlarıyla yakından ilgili olduğu için doğaldır. Fakat Türkiye’de son dönemde hayat tarzı ve bağlantılı konular alışık olduğumuzun ötesinde ve alışık olmadığımız kurumların dahil olmasıyla tartışılır hale geldi. Bir öğretim üyesi, toplumda hemen herkesi şoke eden bir yorumda bulunarak, cinsel saldırılar ile kadın giyimi arasında münasebetsiz bir bağlantı kurdu, neredeyse her kesimden de tepki aldı. Bu arada Diyanet İşleri Başkanı’nın da “dekolte” kelimesinden doğan bir tartışmaya “teşhir” kelimesiyle katılması talihsiz olmuştur. Burada söz konusu olan hayat tarzları olmasaydı, belki sadece “kamuoyuna yapılan açıklamalarda kullanılan kelimelere daha fazla dikkat edilmeli” derdim. Fakat seçilen kelimeler maalesef kabul edilemez derecede cinsiyet ayrımcılığı, hatta kadınlara yönelik önyargı ve baskı içermektedir. Laik ve demokratik cumhuriyette referans, daima evrensel insan hakları ve özgürlükleri olmalıdır.”

BALYOZ  VE ERGENEKON  ÜZERİNE

Bu arada İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin "Balyoz Davası"na ilişkin aralarında halen görevde bulunan üst düzey komutanların da bulunduğu 133 kişinin tutuklanması kararına da değinen TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner Dün TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner kuruluşlarının yıllar önce hazırladığı  demokrasi raporuna, atıfta bulunarak Türkiye nin darbe ve militarist tehditlerden arındırılmasının önemine işaret etti.

Ümit Boyner Ergenekon ve Balyoz davaları" ile ilgili şunları söyledi:

“Öncelikle çok net olduğumuz bir konu var: Biz TÜSİAD olarak demokratikleşme, insan hakları ve sivil siyasetle AB kriterlerine uyumu hedef almış ve yıllardır bu konuda mücadele vermiş bir kurumuz. Türkiye’nin darbe ve militarist tehditlerden arındırılmasını ve sivil-asker ilişkilerinin Kopenhag Siyasi Kriterleri düzeyine ulaştırılmasını talep ediyoruz. Türkiye, görülmekte olan bir davanın içeriğinin veya bir mahkemenin bağımsızlığının ve tarafsızlığının sorgulanmadığı bir ortama ulaşabilmelidir. Asıl önemli olan, adaletin süratle tecelli etmesi ve kamu vicdanının rahat olmasıdır.”


Üye OlÜye Girişi