Brelfie: Emzirmenin yeri olmaz

 

1 Ağustos'ta başlayacak Dünya Emzirme Haftası öncesi sosyal medyada başlatıla 'Emzirmenin yeri olmaz' kampanyası UNİCEF'in de dikkati çekti

31.07.2016
Yazı Boyutu:  
Kadınların bebeklerini halka açık alanlarda emzirmesini normalleştirmek ve bu konuda tüm anneleri cesaretlendirmek amaçlı sosyal medya üzerinden başlatılan ‘brelfie’ hareketi ,UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de dikkatini çekti.

Binlerce kadının dahil olduğu akımda, anneler, bebeklerini emzirirken fotoğraflarını çekiyor ve sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.

Anne sütünün önemine dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü, ‘cesaret verici’ diye tanımladığı kampanyaya ilişkin “Kesinlikle devam etmeli” açıklamasında bulundu.

DÜNYA EMZİRME HAFTASI VE FARKINDALIK

UNICEF de kampanyanın, 1 Ağustos’ta başlayacak ‘Dünya Emzirme Haftası’ndan hemen önce başlamasına işaret etti ve ‘brelfie’nin uluslararası düzeyde farkındalık yaratmak için altın bir fırsat olduğunu duyurdu.

UNICEF’in verilerine göre, 77 milyon yenidoğanın neredeyse yarısından fazlası, özellikle ilk bir saat içinde anne sütüyle beslenmiyor ve bu durum ölümcül hastalıklara yol açabiliyor.

İlk altı aylarında yeterli anne sütüyle beslenenen bebekler, beslenmeyenlere oranla, enfeksiyonlara karşı yedi kat daha dayanıklı oluyor. (DİKEN)

Üye OlÜye Girişi