Bu sergi sadece çıplaklara özel

 

Avustralya'daki Ulusal Sanat Galerisi sadece çıplakların katıldığı bir sanat turu organize ediyor

26.03.2015
Yazı Boyutu:  

 

Avustralya'nın başkenti Canberra'daki Ulusal Sanat Galerisi eşine pek de sık rastlanmayan bir sanat turu düzenliyor. Yaklaşık 150 sanatsever 1-3 Nisan tarihleri arası düzenlenen sanat turuna çırılçıplak katılacaklar.

 

CNN'nin haberine göre, Ulusal Sanat Galerisi'nin ilk çıplak turu olacak bu organizasyonda çıplak ziyaretçiler 70 yaşındaki Amerikalı ışık sanatçısı James Turrell'in son 50 yıllık sanat çalışmalarından meydana getirdiği 'Retrospective' adlı sergisini gezecekler.

18 yaşın üzerindekilere açık olacak çıplak sanat turu için müzeye göre şimdiye kadar her gün için yaklaşık 50 kişi rezervasyon yaptırmış.

Geçtiğimiz yıl Canberra'yı ziyaret eden Turrell daha önce Japonya'da yaptığı gibi galeriden sanatseverlerin çalışmalarını çıplak görmelerine cesaretlendirmelerini istemiş. Sanatçının bu isteğinin altında da ışık ile insan vücudu arasında ilişki kurması yatıyor. Turrrel'e göre insan, ışığı D vitaminininde olduğu gibi deri yoluyla alıyor dolayısıyla sanatçı, insanların ışığı yiyecek gibi tükettiklerini savunarak ışığın diyetimizin bir parçası olduğunu söylüyor.

Japonya ve Avustralya'nın yanı sıra dünyanın farklı kentlerindeki galerilerde de benzer çıplak turlar düzenlenmişti. (DHA)

 

 


Üye OlÜye Girişi