'Bu yasalar böyle geçmez' dediler Meclis'e geldiler

 

Çeşitli kadın örgütlerinin temsilcileri bugün Meclis'e gelerek Müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısını protesto ettiler.

02.10.2017
Yazı Boyutu:  
Türkiye’nin farkı illerinden gelen kadınlar ve Ankara Kadın Platformu Mecis'te bir basın açıklaması yaparak ‘müftü nikahını’ protesto etti.TBMM'nin Dikmen kapısı önünde toplanan kadınların Meclis önünde açıklama yapması polis tarafından engellenince devreye kadın milletvekilleri girdi.

CHP’li Şenal Sarıhan, Tur Yıldız Biçer HDP’li Meral Danış Beştaş, Sibel Yiğitalp, Bedia Özgökçe Ertan ve Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da katılımıyla Meclis bahçesinde bir açıklama gerçekleştirildi.


Basın açıklaması yapan kadınlar, Meclis’in açılışı nedeniyle bugün buraya geldiklerini ifade ederken kadınların hayatlarını etkileyen yasaların, kararların kadınlara sorulmadan yapılmaması gerektiğini vurguladı. Bu yasa tasarısının çocuk evliliklerinin önünü açacağı ve toplumsal eşitsizliği arttıracağını ifade eden kadınlar ‘müftü nikahını kabul etmiyoruz’ diyerek tepki gösterdiler.


Bu arada CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, TBMM’de çalışan tüm kadınları kadın erkek eşitsizliğine karşı tüm uygulamaların yanında bu eşitliği ortadan kaldıran durumların karşısında olmaya davet etti.HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, AKP iktidarı kendi parmak sayısının çokluğuna güvenerek Meclisin tümüyle kadınların taleplerini geriye çekmek, kazanılmış haklarını parça parça ellerinden almak istiyor. Kadınların özgür ve eşit olmadığı bir yaşam asla özgür olamaz.

(Fotoğraflar: Twitter)

 

 

Üye OlÜye Girişi