Buca Kent Konseyi’nden “kadın kooperatifçi” atağı

 

İzmir Buca’daki sivil toplum kuruluşlarını çatısı altında toplayan, Buca Kent Konseyi, çevre köylerden başlayan kooperatifçilik eğitimi seferberliği başlattı.

16.10.2019
Yazı Boyutu:  
Belediye Kanunun amir hükümleri doğrultusunda her  il ve ilçede zorunlu olarak oluşturulan ancak çalışmalarını gönüllülük esasına dayalı olarak yürüten kent konseyleri sivil toplumla kamu kurumlarının ortak iş yapma kültürüne de büyük katkı sağlamaya devam ediyor.

Buca  ilçesinde engelli haklarından kadına karşı şiddete, Buca köylerinde yaşanması olası doğa katliamlarından kentin kültürel değerlerinin korunmasına kadar pek çok konuda aktif çalışmaları bulunan Kent Konseyi, son olarak kadın kooperatifçiliğinin geliştirilmesi için köylerden başlayan bir seferberliğe imza attı. 

Buca Belediyesi’nin kırsal kalkınma hamlesine büyük katkı sağlayacak bu çalışmaların yanı sıra Semt Evleri’ne gönüllü psikolog desteği temin eden Kent Konseyi’nin, haftada bir gün kadınlara yönelik gerçekleştirdiği ücretsiz danışma hizmeti de yoğun ilgi görüyor. 

KADIN KOOPERATİFLERİ EĞİTİMİ 


Kent Konseyi Başkanı Av. Mürüvet S. Balcılar bir taraftan bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirirken bir taraftan da sahadan kopmadıklarını belirterek, “Her şeyi kamudan beklememek lazım’ anlayışı ile sosyal sorumluluk kavramının hakkını vermek, Belediyemizin çalışmalarına katkı koymak bizlerin asli görevi” değerlendirmesini yaptı. 

Balcılar, "Kadın kooperatifleri için eğitim başlattık. İlkini Kaynaklar'da yaptık. Köylerde devam ediyoruz. İkincisi de bir yılı aşkın bir zamandır semt evlerinde protokol psikologlar derneği üzerinden protokol yaptık. Haftanın bir günü kadınlara ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyouz." dedi.

BAŞKAN KILIÇ: YÜKÜMLÜLÜĞÜ GÖNÜLLÜLÜĞE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

Bugüne kadar Kent Konseyi ile gerçekleştirilen uyumlu çalışmaların devam ettiğini dile getiren Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç ise “Kent Konseylerinin kuruluşu Belediye Kanunu kapsamında bir yükümlülük olsa da biz bu yükümlülüğü çok faydalı bir gönüllülüğe dönüştürüyor, katılımcı belediyeciliğin en güzel örneklerinden birini veriyoruz” diye konuştu.

 Belediye projelerinin şekillenmesinde muhtarlardan vatandaşlara her kesimin fikrini aldıklarını vurgulayan Kılıç, “Hemşehrilerimizin bizden ne istediğinin en güzel turnusolu da sivil toplum kuruluşlarının dedikleri. Toplum vicdanının harcını karan sivil toplum, projelerimizin de en büyük yol göstericilerindendir, projelerimizin kılavuzudur” dedi. 
(Buca Belediyesi/ Basın)

Üye OlÜye Girişi