Buca ve Çiğli'de kadın platformlarından Erdoğan'a: Kararını geri çek

 

İzmir'de Konak Vapur iskelesinde 27 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek İstanbul Sözleşmesi etkinliğinin provaları bugün Bornova ve Çiğli ileerinde yapıldı.

23.03.2021
Yazı Boyutu:  
Bornova ve Çiğli Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına tepki göstererek, kazanımlarından vazgeçmeyeceklerini haykırdı.

Bornova Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle feshedilmesine tepki göstermek için Bornova Meydanı’nda bir araya geldi. "Haklarımızdan, hayatlarımızdan İstanbul Sözleşmesi'nden Vazgeçmiyoruz" pankartı arkasında bir araya gelen kadınlar ellerinde  "Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula" ve "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" dövizleri taşıdı.

Açıklama öncesi katledilen kadınların isimlerini haykıran kadınlar, "Katledilen kadınlar isyanımızdır" sloganını yükseltti. Bornova Kadın Platformu adına açıklamayı yapan Duygu Bölük, İstanbul Sözleşmesi'nin devlete birçok sorumluluk yüklediğini belirterek, şiddeti önleyen uluslararası bir sözleşme olduğunu hatırlattı.

‘KABUL ETMİYORUZ’

Kadın cinayetleri ve şiddetin arttığına işaret eden Bölük, "Kadınları koruyan yasalar ve onun dayanağı olan sözleşmeden çekilip, kadına yönelik şiddetle mücadele edilmeyeceğinin açıkça ilan edilmesi kabul edilemez" dedi. İstanbul Sözleşmesi’nin kimsenin iki dudağının arasında olmadığını belirten Bölük, "Milyonlarca kadının hayatı ve hakları tek bir adamın kararına sığamaz, milyonlarca kadının canı tek adamın bekasına kurban edilemez. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemiz ile kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkûm etmenize izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz" diye konuştu.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

ÇİĞLİ KADIN PLATFORMU: İZİN VERMEYECEĞİZ

İzmir’in Çiğli ilçesinde de kadınlar sokaklara inerek, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etti. Çiğli Kadın Platformu çağrısıyla Çiğli Belediyesi önünde biraya gelen kadınlar, “Karar geri çekilsin, İstanbul Sözleşmesi Uygulansın”, “Adamlardan bıktık, tek adama tahammülümüz yok”, “Kısa Çalışma ödeneği, ücretsiz izin, Kod29, Şimdi de İstanbul Sözleşmesi” dövizlerini taşıdı. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine de kadınlar , “İstanbul sözleşmesi yaşatır vazgeçmiyoruz”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Kadınları değil katilleri durdurun” sloganlarıyla tepki gösterdi.

Kadınlar, son olarak 27 Mart Cumartesi günü saat 15.00’de Konak Vapur İskelesi’nde gerçekleştirilecek eyleme çağrıda bulundu.

Üye OlÜye Girişi