Buket Uzuner muhtar heyeti adayı oldu

 

Yazar ve Çevre Bilimci Buket Uzuner yaşadığı mahallede muhtarlık için kolları sıvadı. Kadıköy Moda’da yaşayan ünlü yazar Caferağa Mahallesi’nden muhtar heyeti adayı oldu.

18.03.2019
Yazı Boyutu:  
Kadıköy’e olan tutkusunu yazdığı romanlardan da okuduğumuz Buket Uzuner, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde muhtar heeti adaylığı listesinde adı geçiyor. 

Hazırlanan el broşüründe “Mahallemiz bizim gözbebeğimiz, iyi ki Modalıyız. Caferağa için hep birlikte adayız” ifadesiyle mahalleden eğitim seviyesi yüksek sekiz kişiyle birlikte Buket Uzuner’in de fotoğrafı yer alıyor. Romanlarında çevreye ve doğaya hassasiyetini sıkça dile getiren Buket Uzuner, mahallesi için kollarını sıvadı. Caferağa Mahallesi muhtarlığı için diğer sekiz arkadaşı ile birlikte muhtar heyeti adayı oldu. 

Caferağa Mahalle Muhtarı olarak görev yapan Zeynep Ayman yıllardır mahallesinde ve Kadıköy’de sosyal girişkenliği biliniyor. Zeynep Ayman bu seçimlerde dikkat çekici bir muhtar heyeti listesi hazırladı. 

Buket Uzuner’in de bulunduğu muhtar heyeti adayı ekibinde şu isimler yer alıyor: 

Anais Martin, Aslıhan Emlek, Fahriye Güniz Bayraklı, Mehmet Selami Ayalp, İzel Rozental, Prof. Dr. Yorgo İstefanopulos, Mehmet Bozkurt, Zeynep Ayman. 

ZEYNEP AYMAN'IN MUHTAR HEYETİ KÜLTÜR SANAT AĞIRLIKLI

Hazırlanan broşürde Zeynep Ayman ismi “muhtar adayı” olarak geçmiyor. Muhakkak ki yine Zeynep Ayman muhtar adayı. Ancak öyle bir el broşürü hazırlandı ki, demokrasi adına da “bencillik” içermeyen bir görüntü sunuldu. Broşürde “Caferağa için hep birlikte adayız” ifadesi dikkat çekti.

Zeynep Ayman 2014 yerel seçimlerinde de aday olmuş ve yine böyle renkli bir ‘ihtiyar heyeti’ listesi hazırlamıştı. Buket Uzuner o dönem de Zeynep Ayman’ın heyetinde yer almıştı. Aynı dönem tiyatrocu Enis Fosforoğlu da heyetteydi.

BUKET UZUNER: TÜRKİYE'DE ŞU ANDA ÇOK BÜYÜKBİR TIKANIKLIK YAŞIYORUZ

Buket Uzuner o dönem bir gazeteye verdiği röportajda “Keşke kendi seslerinin duyulmadığına inananlar olarak bu tip oluşumlara çok daha önce girseydik.” demişti. Uzuner, şöyle konuşmuştu:

“Yerel yönetimlere girerek özgürlüklerimiz ve demokraside söz sahibi olmamız gerektiği için, gençlere örnek olmak üzere buradayım. Zaman fakiri olmama rağmen yaşadığım mahalleye katkı vermek için bu işi yapacağım. Kendi yaşadığımız yerler adına söz almıyorsak o zaman başkaları bizim adımıza alıyor. Türkiye’de şu an çok büyük bir tıkanıklık yaşıyoruz. Her şey oy çoğunluğuna göre sayılıyor. O zaman biz çoğunlukta değilsek sesimiz de hiç çıkamıyor.” (724kultursanat)

Üye OlÜye Girişi