Bülent Arınç'tan 'uzaklaştırılma' gibi istifa

 

18 Kasım gecesi HaberTürk Televizyonunda Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tahliye edilmesi gerektiğini söyleyen eski Meclis Başkanı ve Başbakan yardımcılarından Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti.

24.11.2020
Yazı Boyutu:  
Geçen hafta Habertürk TV’deki programda konuşan Bülent Arınç, tutuklu HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu iş insanı Osman Kavala için “tahliye edilmeleri lazım” açıklamasını yaptı. Arınç'ın bu sözleri hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hem de MHP lideri Devlet Bahçeli'nin tepkisine neden oldu. Eleştiriler üzerine bugün sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Bülent Arınç, YİK üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi tartışmasına ilişkin “Yasin Börü'lerimizin ölümüne neden olanlar, Kobani katliamının failleri, Tayyip Erdoğan ve dava arkadaşları tarafından asla savunulamaz" diyerek Arınç'ı eleştirmişti. Bülent Arınç açıklamasında, “tartışma öylesine yanlış yere götürüldü ki, beni Yasin Börü’nün katilleriyle, 15 Temmuz şehitlerimizin katilleri FETÖ ile yan yana gösterme gafletlerine gitti” sözleri ise, "Erdoğan'a yanıt" olarak yorumlandı.

“Türkiye’nin yargı, ekonomi ve başka alanlarda reformlara duyduğu ihtiyaç aşikardır” ifadelerini tekrar eden Bülent Arınç, “Kurul üyeliği görevimden ayrılma talebimi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim ve kendileri de bunu uygun gördüler. Karşılıklı iyi niyet temennileriyle helalleştik ve görevimden ayrıldım” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Sayın Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevinden ayrılmayı talep etmiş, sayın Arınç'ın talebi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.


İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada da Arınç'ın istifasının kabul edildiği bildirildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Sayın Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevinden ayrılmayı talep etmiş, sayın Arınç'ın talebi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir."

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

NE DEMİŞTİ?

Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, 18 Kasım gecesi Habertürk'te katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arınç, yargı reformu konuşulurken gazeteci Deniz Zeyrek'in Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'yı sorması üzerine dikkat çeken bir yanıt verdi.

Demirtaş'ın da Kavala'nın da serbest bırakılması gerektiğini savunan Arınç şu ifadeleri kullandı: 

Selahattin Demirtaş ile ilgili bütün iddia 2014’te yaşanan olaylar. O zaman Diyarbakır ve bazı illerde katliamlar yaşandı. O dönem Başbakan Davutoğlu ben de hükümet sözcüsüydüm. O olaylardan yargılama oldu. Çok sayıda kişi yargılandı. Ama Demirtaş bunlardan yargılanmadı. Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş’ı anlamak için onun yazdığı kitap var Devran isminde. Lütfen alıp onu okuyun. Ben korona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerine değişimler olacak. Yargıçlar özgürlükçü düşünsünler.

Osman Kavala 2017’den beri 3 buçuk yıldan beri tutuklu. Hemen hemen her olayla ilgili iddianameleri getiriyorlar. Ben de bunu okudum. Halen tutuklu kalmasına hayret ediyorum. 30 yıllık ceza avukatıyım. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bu iddianameleri dedim. Hatta cübbemi giyeyim dedim. Bizim camiadan bir trol, "Cübbeli Bülo" demişti.

ERDOĞAN NE  YANIT VERMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Kasım günü partisinin Isparta, Burdur, Gümüşhane, Kastamonu ve Sinop 7. Olağan İl Kongreleri'ne canlı bağlantıyla  katılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  Bülent Arınç'a  atfen üstü kapalı söylediği “Hiç kimsenin şahsi ifadeleri, Cumhurbaşkanı ile hükümetimizle partimizle ilişkili hale getirilemez” sözler dikkat çekti.

Erdoğan, “Terör örgütleri ile el ele, kol kola, omuz omuza Ankara'dan İstanbul'a yürüyenlerle biz birlikte olamayız” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN’DAN KAVALA AÇIKLAMASI

Erdoğan ayrıca, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi tartışmasına ilişkin ise “Yasin Börü'lerimizin ölümüne neden olanlar, Kobani katliamının failleri, Tayyip Erdoğan ve dava arkadaşları tarafından asla savunulamaz. Gezi olaylarının finansörü olanlarla, Kavala'larla hiçbir zaman bir arada olamayız” ifadelerini kullanmıştı.

BAHÇELİ’NİN DANIŞMANINDAN ERDOĞAN’A DESTEK

Aynı gün, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin danışmanı Yıldıray Çiçek de Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Arınç’a yönelik mesaj paylaştı.

Yıldıray Çiçek, “Bülent Arınç bu saatten sonra bir kitapevi açarak, PKK'lı Demirtaş'ların, Ayhan Bilgen'lerin teröristlerin hayatını anlattığı kitaplarını satabilir” diye yazdı.

İşte o mesaj:
Üye OlÜye Girişi