Burka insanlık onuruna aykırı

 

Fransa’da kamusal alanda burka giyilmesinin yasaklanması için kapsamlı rapor hazırlandı

25.01.2010
Yazı Boyutu:  

“Le Figaro” gazetesi, Fransa’da kamusal alanda burka giyilmesinin islam_burka.jpgyasaklanması istenirken, parlamento çatısı altında 6 aydır çalışma yürüten “Burka Özel Komisyonu”nun bu salı açıklanacak raporunu ele geçirdi.

Komünist Milletvekili Andre Gerin’in başkanlığını yaptığı komisyon, meclisin ilk aşamada burkayı “insan ve kadınlık haysiyetine aykırı” bir kıyafet olarak ilan etmesini istiyor. Komisyon, yaptırım değeri taşımayan meclis kararının ardından bir dizi yasal ve idari düzenlemeye gidilmesini, yüzü tamamen gizleyen giysilerin kamuya açık alanlarda giyilmesinin yasaklanmasını öneriyor.

METRO VE OTOBÜSTE YASAK
“Le Figaro”ya göre, rapor, topyekûn yasak getirilmesini önermiyor. Bunun yerine, okul, hastane veya resmi daire gibi her bir mekân için farklı düzenleme yapılması isteniyor.

 Böylelikle yeni düzenlemenin Fransız Anayasa Mahkemesi veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) geri dönmesinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Rapor, kamu taşımacılığı için “yüzü örten giysi” yasağı getirilmesini, yasağı ihlal edenler için de para cezası yerine “hizmet vermeme” cezası verilmesini öneriyor.

Burka yasağı yasasında kamu araçlarına binen yolcuların güvenlik açısından yüzlerini açık tutması gerektiği, yüzünü gizleyen yolcunun araca binemeyeceği belirtilecek.

MUHALEFET KARŞI
Fransa’da burka giyen kadın sayısının resmi rakamlara göre 2 binin altında olduğunu belirten muhalefetteki Sosyalist ve Komünist partiler, getirilecek yasağın Müslümanları hedef göstermekten, bunun sonucu olarak da Müslümanlarda tepki uyandırmaktan başka işe yaramayacağını savunuyor.

Komünist Partili Komisyon Başkanı Andre Gerin, partisinin yönetimiyle bu konuda aynı görüşü paylaşmıyor.


Üye OlÜye Girişi