Burka kamusal alana girmeyecek

 

Fransa’da “Parlamento Burka Özel Komisyonu”, yüzlerini peçe ya da burka altında gizleyen kişilere kamu hizmeti verilmemesini öngören bir yasa çıkarılmasını tavsiye etti

27.01.2010
Yazı Boyutu:  

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin talimatıyla 6 ay önce Fransız Ulusal Meclisi çatısı altında kurulan burka yasağıyla ilgili özel komisyon, dün açıkladığı 200 sayfalık raporunda, “yüzlerini gizleyen kişilere kamu hizmeti verilmemesini” öngören bir yasa çıkarılmasını tavsiye etti. Sivil toplum örgütleri temsilcileri, dini dernekler ve uzmanlarla görüşmeler yaptıktan sonra bir rapor hazırlayan komisyon, kamuya açık yerlerde ve ulaşım araçlarında burkanın yasaklanması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.27_dunya_burka_kamusal_alana_girmeyecek.Jpeg
Fransa’nın burkaya karşı çıkması ve cumhuriyet topraklarında burka ve yüzü örten giysilerin giyilmesinin yasaklanmasını talep eden komisyon, “burka giyenlere kamu hizmeti yasağı”nı öngören genel bir yasal düzenleme yapılmasını, ardından  yasağın genelgeler vasıtasıyla yürürlüğe konmasının uygun olacağını vurguladı.
Komisyonun önerileri Ulusal Meclis’te kabul edilip yasalaşırsa bundan böyle burka giyen kadınlar hizmet almak için kamusal alana girerken kapıda yüzünü göstermek zorunda olacak, kamusal alanda bulunduğu sürece de yüzünü örtemeyecek.
Yüzünü örten kadınların giremeyeceği kamusal alanlardan bazıları şunlar:
-  Resmi daireler.
-  Okullarla okul giriş-çıkışları.
-  Devlet hastanesi ve sağlık ocakları.
-  Metro ve otobüs gibi kamuya ait toplu ulaşım araçları.

SOKAKTA YASAK YOK

Komisyonun raporuna göre, Ulusal Meclis ilk aşamada cumhuriyet ilkelerini hatırlatan, ancak yaptırım getirmeyen bir karar benimsemeli. Marttaki bölgesel meclis seçiminden sonra da “hizmet alımıyla ilgili yasaklayıcı” yasa formüle edilerek “kamu hizmetinden yararlandırmama” yoluna gidilmeli ve para veya hapis cezası söz konusu olmamalı. Sokağa burka ile çıkmanın yasaklanmasının Anayasa Mahkemesi veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından iptal edileceğini öngören komisyon toptan yasak önermedi.

DÜNYADA DURUM NE?

TÜRKİYE: Türban ve bütün vücudu örten giysiler resmi daireler, üniversiteler ve okullarda yasak.
ALMANYA: Müslüman nüfusun yoğun olduğu eyaletlerdeki devlet okullarında kadın öğretmenlerin başörtüsü giymesi yasak.
FRANSA: 2004’te sınıflarda başörtüsü ve öteki dinsel simgeler yasaklandıktan sonra şimdi de yüzü örten giysiler yasaklanıyor.
İNGİLTERE: 2006’da eski Başbakan Tony Blair’ın çarşaf ve peçeyi ayırımcılığın simgesi olarak nitelemesinin ardından konu gündemden düştü. Bu tür giysilere Londra’da öteki Avrupa kentlerinden daha sık rastlanıyor.
İTALYA: Kamusal alanda yüzün görünür olması yasal zorunluluk.
İSVİÇRE: Adalet Bakanı Eveline Widmer-Schlumpf, peçenin daha fazla sayıda Müslüman kadın tarafından giyilmesi durumunda toptan yasak getirilebileceğini açıkladı.


Üye OlÜye Girişi