Bursa'da metroda 'Pembe vagon' uygulaması kaldırıldı

 

AKP'de istifa ettirilen Recep Altepe'nin yerine atanan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın talimatıyla Altepe'nin icraatlarından olan metroda pembe Vagon uygulamasına son verildi.

18.01.2018
Yazı Boyutu:  
Geçen yıl  Mayıs ayında kadın örgütlerinin tepkilerine rağmen Bursa'nın raylı sistemi  Bursaray'da ruygulamaya konulan kadın yolcuların pembe vagonla taşınmasına başından beri karşı çıkan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa’daki ‘pembe vagon’ uygulamasının kaldırıldığı Meclis kürsüsünden duyurdu. CHP’li vekil, pembe vagonlara dair yazıların da duraklardan silindiği bilgisini verdi.

AKP’li büyükşehir belediyesi, metroda 7 Haziran 2017’de tamamen kadınlara ayrılmayan ancak kadınlara öncelik veren vagon uygulaması başlatmıştı.

Meclis’te konuşan Kayışoğlu, uygulamanın kadının yaşamdan izole edilmesi anlamına geldiği için tepki gösterdiklerini ifade etti.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “Uygulamadan vazgeçilmiş olması sevindirici. Bursalılar zaten bu dayatmaya gereken yanıtı verdiler. Kadınlarımız da erkeklerimiz de (istifa ettirilen eski başkan) Recep Altepe’nin bu ayrıştırıcı zihniyetine prim vermediler. İstasyonlardan yazıların kaldırılması, Bursalıların bu ayrıştırıcı, kadını izole etmeye çalışan, erkeği de tehlikeli bir varlık gibi gösteren uygulamaya verdikleri tepkinin bir sonucudur. Bursalılara kulak veren büyükşehir belediyesinin yeni başkanı Alinur Aktaş’ın yanlıştan dönmesi bu nedenle anlamlıdır.”ALTEPE: TEPKİ GÖSTEREN KADINLARA "NİYE DERTLENİYORSUNUZ" DEMİŞTİ

2009’dan bu yana Bursa’nın büyükşehir belediye başkanlığı koltuğunda otururken AKP Genel başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "metal yorgunu" başkanlar arasında gösterilerek geçen yıl istifa ettirilen Recep Altepe, "kadınların tecrit edilmesi" anlamına gelen tepkiler karşısında “Siz niye dertleniyorsunuz? Bursa’da böyle bir dert yok" diyerek Bursa’nın raylı sistemi ‘Bursaray’da  başlayan Pembe yolculuğu savunmuştu.Üye OlÜye Girişi