Büyükada hak savunucuları için iddianame kabul edildi

 

8'i tutuklu 11 hak savunucusu 25 Ekim'de ilk kez yargı önüne çıkacak. Silahlı terör örgütüne üye olmakla suçlanan hak savuncuları için 15'er yıl hapis isteniyor

17.10.2017
Yazı Boyutu:  
İstanbul Büyükada'daki toplantıya ilişkin aralarında Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneklerinin temsilcilerinin de bulunduğu 8'i tutuklu 11 hak savunucusu hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz tarihinde 'dijital güvenlik ve stresle baş etme' konulu toplantıları basılarak gözaltına alınan insan hakları savunucuları hakkında "Silahlı terör örgütüne yardım etme" ve "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamaları ile 15'er yıla kadar hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Hak savunucularının ilk duruşması 25 Ekim günü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görülecek.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan iddianamede, Büyükada'daki toplantıyı Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç'ın organize ettiği ve Kılıç'ın Bylock kullandığı iddiasıyla İzmir'de gözaltına alındığı ve diğer "şüphelilerin" ise Büyükada'da buluşup toplantıya başladıkları ileri sürüldü.

ALMAN VE İSVEÇ VATANDAŞI OLANLAR DA YARGILANACAK

İleri Haber'in habeine göre, iddianamede hak savunucularının, CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nü "kaosa dönüştürmeye çalıştıkları" ve "yaşanacak karışıklığı da diğer illere ve ilçelere yaymak istediklerinin amaçlandığı" iddia edildi. İddianamede Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç hakkında "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla, diğer isimler hakkında ise, "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlamasıyla 5 yıldan yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. 

İddianamede yer alan hak savucularının isimleri şu şekilde; 

Alman vatandaşı insan hakları eğitmeni Peter Frank Steudtner, İsveç vatandaşı insan hakları eğitmeni Ali Ghravi, Helsinki Yurttaşlar Derneği'nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği'nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli.


 
Üye OlÜye Girişi