Büyükada hak savunucularının duruşması Çarşamba günü başlıyor

 

İddianamede yasa dışı örgüt üyeliğiyle suçlanan aralarında Af Örgütü, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Kadın Koalisyonu gibi dernek ve oluşumların temsilcilerinin yer aldığı 8'i tutuklu 11 sanık için 7,5 yıl ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları talep ediliyor.

23.10.2017
Yazı Boyutu:  
İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz tarihinde 'dijital güvenlik ve stresle baş etme' konulu toplantıları basılarak gözaltına alınan ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" ve "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamaları ile 5 yıldan az olmamak kaydıyla 15'er yıla kadar hapis cezası  istenen  8'i tutuklu 11 hak savunucusunun 15 Ekim Çarşamba günü Çağlayan'daki İistanbul Adalet Sarayı'nda 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanıyor.

Hak savunucuları 25 Ekim'de mahkemeye çıkıyor

Türkiye'nin çeşitli illerinden çok sayıda kadın ve insan hakları örgütü temsilcileri Çarşamba günü saat 09.30'da Çağlayan Adliyesi önünde buluşacaklar ve haksız yargılamayı protesto ederek davanın cdüşürülmesini talep edecekler.

TOPLANTIYI ORGANİZE EDEN AF ÖRGÜTÜ TEMSİLCİSİNDE BYLOCK İDDİASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan iddianamede, Büyükada'daki toplantıyı Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç'ın organize ettiği ve Kılıç'ın Bylock kullandığı iddiasıyla İzmir'de gözaltına alındığı ve diğer "şüphelilerin" ise Büyükada'da buluşup toplantıya başladıkları ileri sürüldü.

ALMAN VE İSVEÇ VATANDAŞI OLANLAR DA YARGILANACAK

İddianamede hak savunucularının, CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nü "kaosa dönüştürmeye çalıştıkları" ve "yaşanacak karışıklığı da diğer illere ve ilçelere yaymak istediklerinin amaçlandığı" iddia edildi. İddianamede Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç hakkında "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla, diğer isimler hakkında ise, "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlamasıyla 5 yıldan yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. 

İddianamede yer alan hak savucularının isimleri şu şekilde; 

Alman vatandaşı insan hakları eğitmeni Peter Frank Steudtner, İsveç vatandaşı insan hakları eğitmeni Ali Ghravi, Helsinki Yurttaşlar Derneği'nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği'nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli.

KİMLER TUTUKLU?

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Günal Kurşun,  Yurttaşlık Derneği (Eski adıyla Helsinki Yurttaşlar Derneği) üyesi Özlem Dalkıran, Kadın Koalisyonu Koordinatörü İlknur Üstün, Yurttaşlık Derneği (eski adıyla Helsinki Yurttaşlar Derneği) üyesi Nalan Erkem, İnsan Hakları Gündemi Derneği saymanı Veli Acu, İsveç vatandaşı bilgi güvenliği danışmanı, insan hakları savunucusu Ali Gharavi, Almanya vatandaşı, bilgi güvenliği danışmanı, belgesel yapımcısı ve insan hakları aktivisti Peter Steudtner. (KAZETE)
Üye OlÜye Girişi