Camdan atılarak öldürülen Ugandalı kadın işçi davasında sona geliniyor

 

İstanbul’da Ugandalı Jesca Nankabirwa’yı camdan atarak öldürmekle suçlanan E.D.’nin müebbet hapsi istendi. Bir sonraki duruşma 29 Nisan’da görülecek.

14.04.2016
Yazı Boyutu:  
İstanbul’da Ugandalı Jesca Nankabirwa’yı camdan atarak öldürmekle suçlanan E.D.’nin yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında savcı mütalaasını verdi. Mütalaada tutuklu sanık E.D.’nin kasten öldürme suçundan (TCK 81/1) müebbet hapsi istendi.

Öldürülen Ugandalı Jesca Nankabirwa'nın ailesinin vekili avukat Perihan Meşeli “Hem kadın hem göçmen. Gerçekten bir ‘öteki’. Bu davayı toplu bir şekilde takip etmemiz çok önemli. Etmeseydik her şey çok farklı olabilirdi. Bir sonraki duruşmada karar çıkmasını bekliyoruz” dedi.

“Adli Tıp raporu, keşif zaptı bile okunmadan yazılmış”

Avukat Perihan Meşeli, bugünkü duruşmada mahkemeye sunulan Adli Tıp raporunun eksikler içerdiğini söylerken “Rapor, ‘düşmüş de olabilir, itilmiş de olabilir’ diyor. Rapor keşif zaptı bile okunmadan yazılmış. Eksiklerle ilgili itirazımızı dile getirdik” dedi.

21 Ocak’ta mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, Nankabirwa’nın cesedinin yüzü eve, sırtı dışarıya dönük olduğu ve kolunda sırt çantasının bulunduğu belirtilmiş, düşmenin “itme veya benzeri” bir nedenden kaynaklanmış olabileceği söylenmişti.

Meşeli, “Sanık olayın hemen ardından ‘ben attım’ demiş ve polis memuru bunu duymuş. Bu ifade keşif zaptına da geçmiş. Ayrıca komşu da bunu duyduğunu söylemiş ancak mahkemede ifadesini değiştirmiş. Jesca’nın çantasını omuzuna takıp, sırt üstü intihar etme olasılığı yok, bu hayatın akışına aykırı. Sanığın iddiasının aksine, Adli Tıp raporu Jesca’nın uyuşturucu veya alkol etkisi altında olmadığını da ortaya koydu. Sanığın çelişkili ifadeleri de bertaraf oldu. Tablo ortada” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Ugandalı Jesca Nankabirwa yaklaşık bir yıldır Türkiye'de yaşıyordu. Sultangazi'de bir tekstil fabrikasında aylık 900 liraya çalışarak memleketindeki iki çocuğunun masraflarını karşılıyordu.

Nankabirwa, 6 Eylül 2014 Cumartesi günü kaybolduktan dört gün sonra arkadaşlarının çabaları ile Yenibosna Hastanesi'nin morgunda bulundu.

Nankabirwa’nın camdan atılarak öldürüldüğü iddia edildi. Nankabirwa’nın ölümü sırasında evde bulunan ve apartman görevlisine “Tartıştık, atıp öldürdüm” diyen E.D. tutuklandı.21 Ocak’ta görülen duruşmada Nankabirwa’nın camdan aşağı nasıl düştüğüne dair mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, Nankabirwa’nın cesedinin yüzü eve, sırtı dışarıya dönük olduğu ve kolunda sırt çantasının bulunduğu belirtildi. Düşmenin “itme veya benzeri” bir nedenden kaynaklanmış olabileceği söylendi. 
(BİANET)

Üye OlÜye Girişi