Can Yücel dizeleri sevenleriyle buluştu

 

Can Yücelin şiirleri Tiyatro Kumpanyasınca oyunlaştırıldı

18.02.2013
Yazı Boyutu:  

 

Usta şair Can Yücel’in kalemiyle hayat bulan şiir dizeleri bu kez de Buca Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ tarafından Tiyatro Kumpanyası’nın “Can” adlı oyunu ile vatandaşlarla buluştu.

 
 Buca Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen tiyatro oyununu Bucalı yurttaşlar ücretsiz olarak izleme fırsatı yakaladılar.
 
Can Yücel’in şiirlerinden Genco Erkal’ın uyarladığı tek kişilik oyunu Kemal Kocatürk yönetiyor ve oynuyor.
 
Şiir, resim ve müzik eşliğinde sahnelenen tek kişilik oyunda izleyiciler Can Yücel’in gözüyle ülkenin durumuna bakışını yansıtıyor. Can Yücel’in doğumundan başlayarak ölümüne kadar geçen zamandan kesitlerin yer aldığı oyunda izleyiciler keyifli zamanların yanı sıra da duygusal anlar yaşadılar.
 
Türk resminin desen virtüözlerinden biri olarak kabul edilen Mehmet Güleryüz’ün “Can” için hazırladığı video-desenler de oyuna zenginlik katıyor. Görsellik, müzik ve şiirin doyumsuz yaşandığı tiyatro oyunu Bucalı vatandaşlardan büyük alkış aldı.
 
Buca Belediyesi’nin ev sahipliğin de gerçekleşen gece de Buca Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Sakine Akyüz, Türk dünyasının usta Şairlerinden Can Yücel’in eserleri ve hayatının kaleme alındığı tiyatro oyunu gibi birçok değerli oyunların Bucalılarla ücretsiz olarak buluşacağını da söyledi. Akyüz, “Başkanımız Ercan Tatı’nın da dediği gibi Bucalıları gerçek sanatçılarla buluşturuyoruz. Halkımıza ücretsiz olarak sergilediğimiz etkinliklerimiz devam edecektir. Birçok değerli sanatçı ve oyunları Bucalı vatandaşlarımızla buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi