Can Yücel in canı kolay çıkmaz

 

Edebiyatçılar Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği, şair Can Yücel’in mezarına yapılan saldırıyı kınadı

20.08.2011
Yazı Boyutu:  

AKP Datça İl Başkanı nın Can Yücel in mezarını hedef gösterdiği belirtilencan.jpg açıklamada, “Can Baba’nın mezarına yapılan saldırı, savaş çığlıklarının atıldığı, kan siyasetinin hızlandığı, düşünceye vurulan zincirin kalınlaştığı günümüzde tüm insanlık değerlerine yapılmış demektir" denildi.

Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan, şair Can Yücel’in mezarına yapılan saldırıyı kınadı.

Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Cengizhan, AKP Datça İl Başkanı’nın yaptığı açıklamayı eleştirdi. Cengizhan, açıklamasında şöyle dedi:

“AKP Datça İl Başkanı’nın yaptığı açıklamayla ürperen yüreğimiz, bizi yine haklı çıkardı. Bu açıklamayı fırsat bilircesine harekete geçen kişi veya kişiler, Can Yücel’in bizlere bıraktığı insanlık değerlerinden nasiplerini almadıklarını gösterircesine saldırdılar O’nun mezarına. Biz biliyoruz ki vurduğunuz balyozlar Can Yücel’in şiirlerine, çevirilerinedir. O balyozlar Can Baba’nın mirası olan Tohum Bankası’na inmiştir. Ve biliyoruz ki o darbeler hepimizi niyetleyerek vurulmuştur o taşlara. Ama bilmelisiniz ki ne balyoz darbeleri ne de sonsuz karanlığınız yetecektir Can Baba’nın aydınlığını karartmaya. Can Baba aramızda ve size bakıyor. Görmüyor musunuz?”


"AKP DATÇA İL BAŞKANI MEZARI HEDEF GÖSTERDİ"
Çağdaş Gazeteciler Derneği de, şair Can Yücel’in mezarına yapılan saldırıyı kınadı. ÇGD den yapılan açıklamada, AKP Datça İl Başkanının Can Yücel anmalarına ilişkin, hedef gösteren açıklamasının tartışıldığı bir dönemde yapılan bu saldırının düşündürücü olduğuna dikkat çekildi.


Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden yapılan açıklamada, AKP Datça İl Başkanının Can Yücel anmalarına ilişkin, hedef gösteren açıklamasının tartışıldığı bir dönemde yapılan bu saldırının düşündürücü olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Can Baba’nın mezarına yapılan saldırı, savaş çığlıklarının atıldığı, kan siyasetinin hızlandığı, düşünceye vurulan zincirin kalınlaştığı günümüzde tüm insanlık değerlerine yapılmış demektir. Can Yücel anmalarındaki bir ayrıntının öne çıkarılarak bu saldırı ve beraberindeki tartışma gerici zeminlere hapsedilmek istenmektedir. Oysa mesele ne bu ayrıntı ne de mezar anmalarının şeklidir. Mesele Can Baba’nın başkaldıran şiirleri, devrimci karakteri ve bu toprağın insanı olmasıdır” denildi.


"MEZARINA SALDIRARAK ONU YOK EDEMEZSİNİZ"
Can Yücel’i öldürmeyi başaramayanların, mezarına saldırarak onu yok edeceklerini saldıkları ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:


“Can Yücel’i mezarında arayanlar boşa kürek çekiyorlar. Can Baba orada değil. Can Baba, kendimizi dar attığımız karşı evin sundurmasında, kapıda bekliyor bizi. Can Baba, eylim eylim salınan yosunların arasından bakıyor bize. Can Baba, özgürlüğe mutluluğa doğru koşanların başını çevirdiğinde göreceği her yerde. Bu saldırıyı azmettirenler ve gerçekleştirenler, Can Yücel’in ‘Anayasası İnsanın’ diyerek yazdığı evrensel değerleri savunmaya devam edeceğimizi ve Can Yücel’in canının öyle kolay kolay çıkmayacağını bilmelidirler.” 


"SESSİZ KALACAK DEĞİLİZ"
AKP Datça İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, şair Can Yücel’in, anılması sırasında mezarına şarap dökülmesine tepki göstermişti. Deniz, yaptığı açıklamada şöyle demiş ve hemen ertesi gün mezara saldırı olmuştu:


"Biz kimsenin içkisiyle uğraşacak değiliz. İstedikleri kadar içip istedikleri kadar sarhoş olabilirler. Ama bunu yaparken lütfen milletimizin inançlarına, geleneklerine, manevi duygularına küfretmeye, hakaret etmeye kalkışmalarına da sessiz kalacak değiliz. İnsafla düşünmek lazım. O mezarlıkta yatanları rencide edici harekette bulunma hakkını kim kendinde görüyor? Efendim Can Yücel ’Ben öldükten sonra benim mezarıma şarap dökün’ demiş ve güya vasiyetini yerine getiriyorlarmış. Can Yücel asla böyle bir söz sarf etmemiştir. Bunun şahitleri hayattadır. Ama bazıları milletin değerleriyle alay etmeyi, milletin manevi duygularıyla oynamayı zevk haline getirmelerinden dolayı bu saçma sapan olayı gerçekleştirmek istemişlerdir. Ama unutmasınlar bu olayın bir daha tekrar olmaması için var gücümüzle çaba sarf edip yetkililerin atacağı adımların takipçisi olacağız."


Üye OlÜye Girişi