Can Yücel in mezarına saldırı

 

Tüm dünyada hoşgörü mezarlığı olarak bilinen Datça Mezarlığı nda Türk edebiyatının usta şairi Can Yücel in kabri dün gece kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayarak parçalandı

19.08.2011
Yazı Boyutu:  

Kars’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Ucube" diye 19_ks_canyucelin_mezari2.jpgnitenledirmesinin ardından yıkılan ’İnsanlık Anıtı’ heykelini yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından 21 Ağustos 2000 tarihinde yapılan Can Yücel’in anıt mezarı, ana rahmindeki bir cenin ve hayata bağlandığı kordonu konu alıyordu. Saldırıda, anıt mezarın üzerinde duran ana rahmindeki cenin kabartmasının yanı sıra temsili kordon, saldırganlar tarafından paramparça edildi.

Polis olayla ilgili olarak inceleme başlatırken, saldırının balyoz benzeri bir aletle gerçekleştirildiğinin tahmin edildiği açıklandı. Olay, ilçede ve sanat camiasında büyük tepkiyle karşılandı.

Çirkin saldırı, bugün saat 11.30 sıralarında Datça Belediyesi ni telefonla arayan bir kadının ihbarıyla ortaya çıktı. Yücel’i kabri başında ziyaret için belediye mezarlığına gittiğini belirten kadın, usta şairin mezarının paramparça olduğunu bildirdikten sonra telefonu kapattı. Mezarlığa giden Datça Emniyet Amirliği ekipleri, ihbarın doğru olduğunu belirledi. Polis olayla ilgili olarak hemen inceleme başlatırken, saldırının balyoz benzeri bir aletle gerçekleştirildiğinin tahmin edildiği açıkladı. Şairin mezarının etrafı güvenlik şeridi ile çevrilirken, dün gece yapıldığı sanılan saldırıda kullanılan aletin bulunması için mezarlık çevresinde yapılan arama çalışmaları sonuçsuz kaldı.

SALDIRIYA TEPKİLER

Usta şairin Bodrum’da olan eşi Güler Yücel, DHA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, olayı büyük bir üzüntü ile öğrendiğini belirterek, "Can’ın mezarına şarap dökülmesi ve boş şişelerin bırakılmasına, aile olarak karşı olduğumuzu herkes biliyor. Bu amaçla mezarın başına, ’Çiçek dışında hiçbir şey bırakılmaması rica olunur’ diye uyarı levhası da koymuştuk. Buna rağmen şarap dökenleri, kınıyoruz. Ancak aynı şekilde, bu vahşi saldırıyı yapanlara da tepkimiz büyük. Üzüntümüz sonsuz. Bu, Can’a yapılmamalıydı" dedi.

Can Yücel’in kızı Güler Yücel de annesine benzer bir açıklamada bulunurken, "Bu olayda babamın ’Can’ının yandığına inanıyorum. Çok üzüntülüyüm. Son iki yıldır şarap dökülmesi olayı yaşanmıyordu. Aile olarak bu konuya hassas olduğumuzu biliyorsunuz. Ancak bu yıl tekrarlanması bizi üzdü. Aile olarak şarap dökülmesini önleme gibi bir gücümüz yok. Bu olayı bahane ederek, bir insanın mezarına bu şekilde saldırıda bulunma hakkını kim nereden buluyor bunu da anlamıyoruz" diye konuştu.

"BARIŞ, KARDEŞLİK VE HUZURA SALDIRI"

CHP İlçe Başkanı Gökhan Sağır ise olayı Datça’nın barış, kardeşlik ve 19_ks_canyucelin_mezari.jpghuzuruna yapılmış bir saldırı olduğuna dikkat çekip, "Bir iki gündür zaten tahrikler vardı. Özellikle bir dinci gazete kışkırtıcılık yapmaya çalışıyordu. Mezarlık yıkan bir Datça olmaktan utanç duyuyorum. Datça, kardeşliğin egemen olduğu bir yerdir. Datça, hoşgörü mezarlığı ile tanınıyordu. Datça’da kardeşlik ortamı mezarlıkta da vardı. Burada Hıristiyan, Müslüman, Yahudi mezarları var. Bu saldırıya sessiz kalmayacağız. Umarım failleri bulunur, hesap sorulur" diye konuştu.

Usta şairin sağlığında en yakın arkadaşı olan Eski Datça Mahallesi eski muhtarı, 70 yaşındaki Orhan Karadağlı da olayı duyar duymaz mezarlığa koşanlar arasında yer aldı. Yücel için bu yeri bulup mezarı kazan bir kişi olarak çok üzüldüğünü belirten Karadağlı, faillerin biran önce yakalanması dileğinde bulundu.

Datça Kaymakamı Hamdi Üncü ve Belediye Başkanı CHP’li Şener Tokcan da olay üzerine mezarlığa gelerek polisten çalışmalar hakkında bilgi aldı. Üncü ve Tokcan açıklamada bulunmadı.

AK PARTİLİ DENİZ, KINAMIŞTI

Can Yücel’in 12 Ağustos Cuma günü mezarı başında anılmasına sırasında mezarına şarap dökümesine tepki gösterip, dün yaptığı yazılı açıklamayla kınayan Ak Parti Datça İlçe Başkanı Sedat Deniz, saldıyı yolda öğrendiğini belirterek, duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Deniz, "Datça’ya yakışmayan bir olay. Kınıyoruz. Her ne sebeple olursa olsun, mezarlığa yapılan saldırırın bir mazereti olamaz. Yapanların kısa sürede yakalanmasını bekliyorum. Daha sonra geniş biri açıklama yapacağım" dedi.

Deniz, dün yaptığı yazılı açıklamada, "Kimsenin içkisiyle uğraşacak değiliz. İstedikleri kadar içip istedikleri kadar sarhoş olabilirler. Ama bunu yaparken lütfen milletimizin inançlarına, geleneklerine, manevi duygularına küfretmeye, hakaret etmeye kalkışmalarına da sessiz kalacak değiliz. İnsafla düşünmek lazım. O mezarlıkta yatanları rencide edici harekette bulunma hakkını kim kendinde görüyor" demişti.

Usta Şair Yücel’in 12’nci ölüm yıldönümü anma etkinlikleri sırasında geçen hafta Cuma günü bir grup, Yücel’in mezarına şarap döküp, kendileri de içmişti. Boş şişeleri de mezarın üzerine bırakmışlardı. Tepkiler üzerine, ailesi mezarlığa gelmeden boş şişeler kaldırıldıktan sonra, usta şairin mezarı başında anma töreni yapılmıştı.

SANAT CAMİASI SALDIRIYI  KINADI

DOĞAN HIZLAN -  Hürriyet Gazetesi yazarı

Buna ben barbarlık diyorum ve şaire saygıdan öte ölüye saygı diye bir durum söz konusu ise yapılan daha vahim ve daha büyük bir ayıptır.

MEHMET AKSOY – Heykeltıraş (Can Yücel’in mezar heykelinin yaratıcısı)

Şarap Can Yücel için belki çok kutsal bir şey. Ya da ilahi bir duygu. Bunu hiç kimse bilemez ve irdeleyemez.
Ama bir heykel düşmanlığı sardı etrafı. Ayrıca bu mezara saldırının heykele yönelik bir saldırı olduğunu da düşünüyorum.

Halka yoruma açık mesajlar verildiği zaman maalesef durum Can Yücel’in mezarına olduğu gibi olur. Bir bakıma kelebek etkisi…

SUNAY AKIN - Yazar

Aslında bu mezar taşları özelikle Can Yücel’inki bir sanat eseridir. Öyle hazır mezar taşı yapan, mermer atölyelerine sipariş edilmiş bir iş değildir. Mehmet Aksoy’un heykelidir ve çok da güzel bir mezar taşıdır. Belli zamanlarda gün ışığıyla aydınlanan bir heykelidir ve bir anıt heykeldir. Bu saldırı ilk değil son da olmayacak. Bu bir sanat eserine, sanatçıya saldırıdır. Ha Sivas’ta şairleri yakmışsınız, ha bir şairin mezar taşını kırmışsınız aynı şey. Bundan sadece demokrasi zarar görür. Fakat ülkemizde heykellere yapılan saldırıların heykellerin yıkılması gerektiğini söyleyenlerin ne kadar çok olduğunu düşünürseniz üzüldüm ama şaşırmadım. Pek çok siyasetçi görüş bildirirken böyle bir saldırı sürpriz olmasa gerek diyorum. Çok üzüldüm ama şaşırmadım…

Bir mezar, üstüne şarap dökmeyi, içki dökmeyi tartışabiliriz fakat Ramazan Ayı’nda mübarek bir günde bu ülkenin çok değerli bir şairinin mezarına saldırılması ayrı bir şeydir. O ikisini karıştırmamak gerekir. Üstüne şarap döküldü diye Can Yücel’in mezarını kırmak büyük saygısızlıktır. Bu toplumun inancına saygısızlıktır. Ramazan Ayı’nda ölüye, topluma çok şey kazandırmış bir sanatçıya saldırıdır.

Sivas’ta da aynı şeyi yapmıştık. Aziz Nesin “halkı tahrik ediyor” dediler diye ne acılar yaşadık. Siyasetçilerin açıklamalar yaparken dikkat etmeleri gerekiyor. Bütün vebal böyle açıklamalar yapan siyasetçilerindir.

AHMET ÜMİT - Yazar

Kim olursa olsun bir mezara herhangi bir saldırıda bulunmak çok çirkin. Bunu 19_guncel_canyucelin_mezarini_parcaladilar.jpgyapan insanların akıl sağlığı ruh sağlığı yerinde değil. Normal insanlar bunu yapmaz. İkincisi Can Yücel gibi Türk diline ülke edebiyatına çok büyük katkıları olmuş birine saldırı yapmak için insanın ancak alçak olması, hain olması lazım. Aklıma başka bir şey gelmiyor. Bir insana böyle bir saldırı niye yapılabilir. Bu yapılan saldırının ötesinde ülkemizde yazarlara sanatçılara saldırı olduğu zaman bizleri koruyan herhangi bir güç yok. Potansiyel suçlu olarak görülüyoruz, potansiyel anarşist, potansiyel bölücü, potansiyel huzur bozucu, potansiyel inançsız olarak görülüyoruz. Sıra dışı olmak suç olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın başka bir yerinde olsa bu insanlar hemen bulunur ve cezalandırılır. Bu kültürü yaratan insanlara biraz saygı istiyoruz. Burada devlete görev düşüyor.

ATAOL BEHRAMOĞLU - Şair, Yazar

Çok ilginç bir rastlantıyla Can Yücel’in kabrinin yaratıcısı ile Kars’taki İnsanlık Anıtı’nın yaratıcısı Mehmet Aksoy. Kars’taki anıtın barbarca yıkılması ile Can Yücel’in mezar anıtına saldırılması arasında kaçınılmaz bir ilişki var.

Bir takım insanların galeyana getirmesiyle bu saldırılar gerçekleşiyor. Mezara şarap dökülme isteği tamamen ailesinin ilgilendiren bir harekettir.
Ayrıca yazar örgütlerinin gerekli kişileri dava etmesi gerektiğini düşünüyorum.

YEKTA KOPAN - Yazar ve sanat programı sunucusu

O kadar sinirliyim ve o kadar üzgünüm ki… Aslında söylenecek çok cümle var ama o kadar çok sinirliyim be üzgünüm ki…

Bir takım insanlar artık ellerinde balyoz televizyon ve internet karşısında hedef bekliyorlar. Küçük bir kıvılcımla harekete geçmek için bekliyorlar. Kaldı bunu yapan Datça’nın insanı… Can Yücel sayesinde özelleşmiş bir ilçenin insanı. Çok üzgünüm söyleyecek çok sözüm yok…

ÜNAL ERSÖZLÜ –  Şair / Sabah Gazetesi İzmir Temsilcisi

Çok üzücü bir durum. Herhangi bir toplu hareket biçimine bağlamak istemiyorum. Ama hakikaten cahil ve kendini bilmez bir ya da birkaç insanın davranışı olarak yorumluyorum. Bir an önce ailesi, dostları ve bizler yaşanan bu olayın tahribatını en kısa zamanda telafi ederiz

 


Üye OlÜye Girişi