'Can Yücel'in şiirinden tutuklanan akademisyene beraat

 

Facebook'ta paylaştığı Can Yücel'in şiirinde geçen 'Ülke bölünsün istiyorum" sözünden dolayı tutuklu yargılanan Doç.Dr. Sibel Özbudun beraat etti

21.04.2016
Yazı Boyutu:  
Facebook hesabındaki paylaşımlar nedeniyle hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma’ iddiasıyla dava açılan emekli öğretim üyesi Sibel Özbudun, dün hakim karşısına çıktığı ilk duruşmada suçsuz görülerek beraat etti.Doç. Dr. Sibel Özbudun hakkında Facebook’ta yaptığı paylaşımlar nedeniyle ‘suç işlemeye alenen tahrik’, 155’e gelen bir ihbar e-postası üzerine de ‘PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla iki ayrı dava açılmıştı.

Davaya emekli akademisyen Özbudun'un Can Yücel’in ‘Ülke bölünsün istiyorum, yandaş, yalaka ve yavşaklar bir tarafa, onurlu, şerefli, emekçi ve vatansever insanlar bir tarafa’ şiirinin yer aldığı bir fotoğrafın altına “Bu ülke bölünsün” diye yazdığı yorum da dahil edilmişti.
Hürriyet’ten Hasan Benli’nin haberine göre Özbudun, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada beraat etti.

Emekli akademisyen, aynı gerekçeyle ‘suç işlemeye alenen tahrik etme’ iddiasıyla Ankara 35’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan diğer davadan da beraat etmişti.

Özbudun, bazı öğrenci, akademisyen, yazar ve parti üyelerinin de izlediği duruşmadaki savunmasında, "Paylaştığım görseli çizmiş ya da yapmış değilim. Bunun, sosyal medyada yüzlerce kez paylaşıldığını gördüm. Eleştiri ve protesto amacıyla paylaştım. Paylaşımım üzerine de kimse ayaklanmadı. Ayrıca, paylaştığım şiir de yıllardır internette dolaşıyor. Yargılanmak bana nasip oldu. Düşünce ve ifade özgürlüğünün yanında bir karar vermenizi istiyorum" demişti.

Üye OlÜye Girişi