Canan Arın: AKP'ye oy vermeyin

 

Morçatı Vakfı Kurucusu Av. Canan Arın kadınları AKP'ye oy vermemeye çağırdı

11.03.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Mor Çatı vakfı Kurucusu Avukat Canan Arın "AKP’ye verilen her bir oy kadın cinayetlerinin sorumluluğunu, cinayetlere katkıda bulunmuş olmayı da omuzlara yükleyecektir" dedi
 
 
Mor Çatı Vakfı Kurucu Başkanı Avukat Canan Arın, AKP iktidarıyla birlikte kadına yönelik erkek şiddetinin yanısıra, öldürme biçimlerindeki vahşetinde arttığını,  kadınların yıllar süren mücadeleler sonucu elde etmiş olduğu haklarının birbir geri alınmaya çalışıldığını belirterek. 7 Haziran seçimlerinde kadınları  AKP'ye oy vermemeye çağırdı.
 
 
Canan Arın,  geçtiğimliz günlerde Bianet'e yazdığı makalesinde hukuk sisteminin kadınları korumadığını ve bu yüzden kadın katillerinin ceza mahkemelerinde “iyi hal”den “haksız tahrik”ten ciddi indirimler aldığını, kadın-erkek eşitliğine inanmayan, eşitliğin “fıtrat”ta olmadığını düşünen iktidardaki zihniyetin erkek egemenliğinin sarsılmasına tahammül edemediği için çeşitli oyunlar ortaya koyduğunu ifade etti.
 
"Bu hükümet için kadının hiçbir önemi olmadığını ve kadın sadece bir ''kuluçka makinesi'', "erkek şehvetinin tatmin aracı" olarak gördüğünü kaydeden Canan Arın, şöyle dedi:  "Kısacası sevgili kadınlar AKP’ye oy verirseniz, Medeni Kanun’un bizlere tanıdığı bütün haklar ellerimizden alınacak, boşanmak zorlaşacak, belki çocuk velâyeti elimizden alınacak, kadınlar için evlenme yaşı çok düşecek, erkeklerin aynı anda birden fazla evliliğine izin çıkacak, çıkartmakta direndikleri ve bu uğurda bazı milletvekillerini yaralamaktan çekinmedikleri “iç güvenlik” kanunu ile polis suiistimaline çok daha fazla açık olacağız, sokağa çıkamayacağız, geceleri hele hiç dolaşamayacağız, etek boylarımıza, doğurduğumuz doğuracağımız çocuk sayısına, çocuğu hangi yöntemle doğuracağımıza onlar karar verecek, kürtaj tamamen yasaklanacak, bütün okullar imam-hatip olup normal lise hiç kalmayacak .. Kısacası kadınların insan/birey/yurttaş olma ihtimalleri bile ortadan kalkacak, gelecek kuşakların kadınları bugün sahip olduğumuz haklara sahip olmak için yeniden büyük bir mücadele verecekler" 

* NOT: Avukat Canan Arın'ın bu açıklaması, Mor Çatı Vakfı'nın kurumsal kimliğini hiçbir şekilde bağlamamaktadır. Sayın Arın'ın kendi kişisel görüşüdür. (KAZETE)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi